Düşen Rus Uçağıyla İlgili Uyarmışlardı: 'Bu Uçakları Toroslar'da, Karadeniz'in Dağlarında Uçuramazsınız'

Kahramanmaraş'ta orman yangınına müdahale ederken dağlık alanda düşen Rus uçaklarıyla ilgili 'Dağlık alanda uçamaz' uyarıları yapılmıştı.

Düşen Rus Uçağıyla İlgili Uyarmışlardı: 'Bu Uçakları Toroslar'da, Karadeniz'in Dağlarında Uçuramazsınız'

Kahramanmaraş'ta orman yangınına müdahale ederken dağlık alanda düşen Rus uçaklarıyla ilgili 'Dağlık alanda uçamaz' uyarıları yapılmıştı. Türk Hava Kurumu'nun önceki başkanı Bayram Duman, "Rus uçakları düz zeminde yangın söndürme uçaklarıdır" demişti. CHP'li eski vekil Haluk Pekşen ise, "Bu uçağı Toroslarda, Karadeniz’in dağlarında uçuramazsınız" ifadelerini kullanmıştı.

s-c42f747615d684c38e97e7c00ce52a036c6ae5
Rusya’dan kiralanan Beriev-200 tipi yangın söndürme uçağı Kahramanmaraş’ta dağlık alanda çıkan orman yangınına müdahale ederken kaza kırıma uğradı. Rusya Savunma Bakanlığı, düşen uçakta bulunan 5 Rus ve 3 Türk’ün hayatını kaybettiğini açıkladı.

Detaylar

Kahramanmaraş'ta Yangın Söndürme Uçağı Düştü, 8 Personel Hayatını Kaybetti -

"Rus uçakları düz zemin uçaklarıdır"

s-95a0227b0c9e87a78b72a0f8ccb9d2dd2a53b3
Henüz belirlenemeyen nedenle düşen uçak, akıllara Türkiye’nin kiraladığı 3 Rus uçağı ile ilgili yapılan uyarıları getirdi.Sözcü'de yer alan habere göre Türk Hava Kurumu'nun (THK) 2015 yılından 2018 yılına kadar Merkez Denetleme Kurulu Başkanlığı'nı yapan Bayram Duman 30 Temmuz'da yaptığı açıklamasında, THK'nın Canadair CL-215 tipi kullanılmayan amfibik uçaklarının her türlü arazi şartlarına uygun olduğunu, uzun gövdeli Rus uçaklarının ise dağlık arazilerde uygun olmadığını söylemişti.Duman, “Rus uçakları düz zeminde yangın söndürme uçaklarıdır. Türk Hava Kurumu'nun uçakları her türlü engebeli arazide söndürebilir. Şu anda uçmakta olan Rus uçakları, Türk Hava Kurumu'nun teknik altyapısını kullanmaktadır” demişti.

"Bu uçağı dağlarda uçuramazsınız"

"Bu uçağı dağlarda uçuramazsınız" "Bu uçağı dağlarda uçuramazsınız" 6117f430cb4163ac07f04ba5.jpg
CHP'li eski milletvekili Haluk Pekşen de 10 gün önce bir televizyon programında şunları söylemişti:"Bizde Rusya'dan getirilen uçak var. Bu Be-200 dediğimiz uçağı üreten firma Türkiye'de bana geldi. Bunu tescil ettirmek istediler. Ben hukukçu olarak birçok soru sordum kendilerine. Listeyi yazdım. Dedim ki, ‘Bu uçağı Türkiye tescil edemez'. ‘Niçin?' dediler. Dedim ki, ‘Bu uçağı Toroslarda, Karadeniz'in dağlarında uçuramazsınız, vadilere inemez, yangın söndürmede katkı sağlayamaz. Bizim Ege Denizi her zaman 90 santimin üzerinde dalga üretir. Dalgaya inemiyor, baraja inemiyor, göle inemiyor, alçalamıyor. Efektif değil. En fazla 200 metre alçalabiliyor. Ama bizim elimizde şu an Bombardier uçakları var. Bu Bombardier uçakları 30 metreye iniyor. Hatta bizim pilotlarımız neredeyse yangının içine indiriyor vatanseverlikle, yurtseverlikle…’ Bombardier uçakları tamamen dağlık alanlarda, vadilerde en yakın yerden su alıp en kısa süre içerisinde yangına müdahale etmek üzere planlanmış uçaklar"
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER