Erdoğan'ın 'Ekonomik Kurtuluş Savaşı' Bilançosu: TL 3 Yılda Yüzde 117 Değer Kaybetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı açıklamada faiz indirimlerini ve TL'deki değer kaybını olumlu bulduğunu duyururken, yaşananları “ekonomik kurtuluş savaşı” olarak nitelendirdi. Kabine Toplantısı Sonrası Erdoğan: 'Kurdaki Rekabet Gücü Yatırımda, İstihdamda Artışa Y.

Erdoğan'ın 'Ekonomik Kurtuluş Savaşı' Bilançosu: TL 3 Yılda Yüzde 117 Değer Kaybetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı açıklamada faiz indirimlerini ve TL'deki değer kaybını olumlu bulduğunu duyururken, yaşananları “ekonomik kurtuluş savaşı” olarak nitelendirdi.

Kabine Toplantısı Sonrası Erdoğan: 'Kurdaki Rekabet Gücü Yatırımda, İstihdamda Artışa Yol Açar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan Kabi... 1.9b 22 Kasım, 19:01

Bu açıklama öncesinde 11,20 civarında olan dolar/TL kuru, açıklama sonrasında çok sert yükselişe geçti ve bugün kurda 12,77'lük yeni tarihi zirve görüldü.

Erdoğan 'Kur Artışı İstihdamı Artırır' Dedi, Dolar ve Euro Tavan Yaptı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada, k... 234 22 Kasım, 19:39 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Ekonomik Kurtuluş Savaşı' İfadesini 2018'de Dolar 5.77 İken de Kullanmış

Erdoğan, “ekonomik kurtuluş savaşı” ifadesini ilk kez 16 Ekim 2018 tarihinde kullanmıştı. O tarihte kur 5,78 seviyesindeydi.

O dönemde yaz aylarında düşük faiz ısrarı ve ABD ile yaşanan Rahip Brunson kriziyle kur krizi yaşanmış, sonrasında U dönüşü yapılmış ve Rahip Brunson tahliye edilip ABD'ye yollanırken Merkez Bankası'nın politika faizinde de sert artışa gidilerek kurda gerileme sağlanmıştı.Erdoğan o tarihteki konuşmasında emeklilikte yaşa takılanların taleplerine tepki göstererek “Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. Ortalama emeklilik yaşı ülkemizde 52’dir. Emeklilikte Yaşa Takılanlar teklifinin ülkemize 750 milyar TL maliyeti var. Biz ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü ülkemizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı” demişti.

Erdoğan, yine bir kur krizinin yaşandığı ve faiz tartışmalarının olduğu dönemde 31 Ekim 2020 tarihinde ‘ekonomik kurtuluş savaşı' ifadesini kullandı.

Erdoğan, o tarihte yaptığı açıklamada “Ülkemizi ekonomi alanından kuşatmaya çalışanlara cevabımızı yeni bir ekonomik kurtuluş savaşıyla veriyoruz” demişti.Erdoğan, dün yaptığı açıklamalara benzer şekilde geçen yıl da “Yıllarca bu ülkeyi faiz, kur, enflasyon şeytan üçgenine sıkıştıran cari açığını yüksek maliyetli borçlanmayla kapattırarak sömürenlerin oyunlarını birer birer bozuyoruz” demişti.Bu sırada ülkede yine bir kur krizi yaşanıyordu ve dolar/TL 8,30 seviyelerindeydi.Erdoğan, bu açıklamasından sadece bir hafta sonra TCMB Başkanı Murat Uysal'ı görevden almış ve yerine faizlerde sert artışa giden Naci Ağbal'ı atamıştı.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da Uysal'ın görevden alınmasının ertesi günü istifa etmişti.

3 yılda TL yüzde 117 değer kaybetti

Erdoğan’ın ilk ‘ekonomik kurtuluş savaşı’ ifadesini kullanmasından bugüne kadar, dolar/TL kurundaki artış oranı yüzde 117’ye ulaştı.Bir başka ifadeyle; Türk lirası dolar karşısında bu dönemde değerinin yüzde 54’ünü kaybetti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER