Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na Açtığı 17 Davayı Geri Çekti, 4,4 Milyon TL Tazminattan Vazgeçti

'Bir kereye mahsus affediyorum' Mahkemeye sunulan davadan feragat dilekçesinde, Erdoğan'ın 29 Temmuz 2016 tarihli konuşmasındaki, 'Şu ana kadar şahsıma her türlü saygısızlığı, hakareti yapanları bir kereye mahsus olarak affediyorum ve davalarımı geri çekiyorum' açıklamasına at

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na Açtığı 17 Davayı Geri Çekti, 4,4 Milyon TL Tazminattan Vazgeçti
s-b1d4484994d44258f82e33c12e99f4042cd837

'Bir kereye mahsus affediyorum'

Mahkemeye sunulan davadan feragat dilekçesinde, Erdoğan'ın 29 Temmuz 2016 tarihli konuşmasındaki, 'Şu ana kadar şahsıma her türlü saygısızlığı, hakareti yapanları bir kereye mahsus olarak affediyorum ve davalarımı geri çekiyorum' açıklamasına atıfta bulunuldu.Erdoğan'ın 2011 yılında da dava ve şikayetlerden vazgeçmek suretiyle 'iyi niyet' ortaya koyduğuna dikkat çekilerek, 'Kısa süreli bir bahar havasından sonra, sistematik hakaret kampanyasına kaldığı yerden devam edildiği de üzülerek müşahede edilmiştir. FETÖ'nün gerçekleştirdiği 15 Temmuz kanlı darbe girişiminden ve milletçe ödediğimiz ağır bedellerden sonra tarihi bir fırsatı yakaladığımız tartışmasızdır. Sayın Cumhurbaşkanımız, milletimizin asgari müştereklerde buluşması, birlik ve beraberliğimizin tahkim edilmesi, siyasi hayatımızda asgari nezaketin kalıcı olarak tesis edilmesi ümidi ve iradesiyle işbu davadan feragat etmektedir' ifadelerine yer verildi.

17 davadan feragat etti

Erdoğan, 17 davadan feragat ederek talep edilen toplam 4 milyon 460 bin lira tutarındaki tazminattan da vazgeçmiş oldu. Geri çekilen davalarda, Kılıçdaroğlu'nun 2011-2016 yılları arasında Meclis grup toplantılarda, mitinglerde ve toplantılarda yaptığı çeşitli konuşmalarda Erdoğan'a yönelik hakaret içerikli ifadeleri konu edilmişti.Davalardaki tazminat talebi tutarları ise 10 bin ile 1 milyon lira arasında değişti. En yüksek tutar olan 1 milyon lira tazminat 3 ayrı davada talep edilirken, dava konularını Kılıçdaroğlu'nun Reyhanlı'daki patlamada ve Uludere'deki hava saldırısında hayatını kaybedenlerin sorumlusu olarak Erdoğan'ı göstermesi, terör örgütü elemanı yetiştirerek Suriye'ye gönderme suçlaması ile namus ve şeref kavramları kullanılarak yapılan hakaret içerikli ifadeler oluşturdu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER