Erdoğan Yeni Müjdeyi Açıkladı: Karadeniz'de Toplam Rezerv 405 Milyar Metreküpe Ulaştı

Karadeniz’de 320 milyar metreküp olarak açıklanan rezervin yukarı yönlü revize edileceği iddiaları doğru çıktı.

Erdoğan Yeni Müjdeyi Açıkladı: Karadeniz'de Toplam Rezerv 405 Milyar Metreküpe Ulaştı

Karadeniz’de 320 milyar metreküp olarak açıklanan rezervin yukarı yönlü revize edileceği iddiaları doğru çıktı. Sosyal medyada #MilliEnerjideYeniMüjde etiketli paylaşımların yapıldığı sırada Fatih sondaj gemisinde kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce keşfedilen miktara ek olarak 85 milyar metreküp daha rezerv bulunduğunu açıkladı. s-37bf732b17e7d61b00494701261666d2a4d50f
Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatih sondaj gemisindeki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada keşfedilen doğal gaz rezervinin 405 milyar metreküpe yükseldiğini söyledi.

"Hedefimiz 2023 yılında kullanıma sunmak"

s-e56a578134e75b2372b57ea8981f8f765baad0
Erdoğan'ın açıklamaları özetle şu şekilde:"Sakarya Sahası'nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğal gaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu. Hedefimiz 2023 yılında bu gazı milletimizin kullanımına sunmaktır." "Test analiz ve detaylı mühendislik çalışmaları sonunda keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildi." "Uzaktan kumandalı ileri teknoloji ürünü denizaltı robotumuzu da yerli ve milli imkanlarla petrol sektörümüze kazandırdık." "Karadeniz'de keşfettiğimiz rezerv, ülkemizin bugüne kadarki en büyük hidrokarbon kaynağıdır. Devamının da geleceğine inandığım bu keşiflerle inşallah ülkemizin doğal gazda dışarıya bağlılığı önemli ölçüde azalacaktır.""Ülkemizin ve Kıbrıs halkının haklarını hiçe sayan hiçbir oldubittiye izin vermemeye kararlıyız. Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarını paylaşım mücadelesinden Türkiye'yi dışlama çabalarına rıza göstermeyerek yeni bir dönemin kapısını açtık." "Bizim kimsenin hakkında, hukukunda özellikle de toprağında gözümüz yoktur. Karadeniz'de ve Akdeniz'de hidrokarbon kaynakları aramayı sürdüreceğiz.""Doğu Akdeniz'de adil bir tutum takınmaz ise bu durum artık Avrupa Birliği'nin sonunun geldiğinin resmen ilanı olacaktır.""Ekonomimizi üretim, ihracat, istihdam odaklı olarak büyütmeyi sürdüreceğiz" "Türkiye'yi girdiği bu yoldan döndürmeye artık ne darbeler ne ekonomik tuzaklar ne siyasi ayak oyunları ne de içi boş tehditler kafi gelir. Büyük ve güçlü bir Türkiye bırakana kadar durmayacağız ve duraksamayacağız.""Tuna 1 kuyusundan çıkartacağımız yeni rakamıyla 405 milyar metreküp doğal gazın ülkemize ve milletimize hayırlı, bereketli olmasını diliyorum."

Erdoğan'ın açıklaması beklenirken #MilliEnerjideYeniMüjde etiketi Twitter'da gündem olmuştu

Geçtiğimiz günlerde rezerv miktarının yukarı yönlü revize edileceği iddia edilmişti

320 Milyar Metreküpten Fazlası mı Var? Karadeniz'deki Rezervin Revize Edileceği İddiası -

Ayrıca bakınız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Karadeniz'de 320 Milyar Metreküp Doğalgaz Rezervi Keşfettik'
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER