Erol Mütercimler ve Selçuk Tepeli'nin Sözlerine RTÜK'ten Ceza

RTÜK Erol Mütercimler'in imam hatipliler hakkındaki sözleri nedeniyle Haber Global kanalına 3 kez program durdurma ve üst sınırdan para cezası kesti.

Erol Mütercimler ve Selçuk Tepeli'nin Sözlerine RTÜK'ten Ceza

RTÜK Erol Mütercimler'in imam hatipliler hakkındaki sözleri nedeniyle Haber Global kanalına 3 kez program durdurma ve üst sınırdan para cezası kesti. FOX TV'ye de ana haberin yeni sunucusu Selçuk Tepeli'nin köprü ve otoyol zamlarını eleştirirken kullandığı "düdüklenme" ifadesi nedeniyle para cezası verildi. 

s-bf1e249504dfae1f184cc68c70010d5c5d0964
FOX TV’de ana habere Fatih Portakal’dan sonra gelen Selçuk Tepeli’ye yayındaki konuşması nedeniyle ceza verildi. Selçuk Tepeli’nin yüksek otoyol ve köprü ücretlerinden bahsederken “Yani geçen varsa bilir. Orda ne kadar düdüklendiğini gerçekten anlamıyorsun" ifadelerini kullanmıştı.Üst Kurul "Dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez." ilkesini ihlal edildiğini belirterek FOX TV'ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Tele 1'e para cezası

s-c3ffe6331c8d07fe9a1085aa1383138f276eb5
Gazeteci Mine Kırıkkanat TELE 1’in “Forum Hafta Sonu” programının konuğu Mine Kırıkkanat’ın "AKP bir buçuk kuşakla birlikte milyonlarca ne yazık ki eğitilmiş cahil yarattı.”, “… sözselbelleği olan ondan da her şey uçan bir seçmen kitlesi, özenle yetiştirdikleri, cehalete eğittikleri seçmen kitlesi” “Yani zaten yetiştirdikleri cahil seçmenlere mikrofon tutulduğunda CHP’yi iktidar sananlar var. Anlatabiliyor muyum?” cümlelerinin yasada yer alan “Irk renk, dil, din, tabiiyet, cinsiyet, engellilik, siyasî ve felsefî düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez” ilkesini ihlal ettiği gerekçesi ile Tele 1’e idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

Haber Global'e "imam hatipliler" cezası

s-e4e7865ae49b39b9baab25176afb3c8439ca5b
Haliç Üniversitesi öğretim üyesi ve yazar Erol Mütercimler'in yayınında imam hatip mezunlarına ilişkin Buradan mezun olanlar karşımıza sahtekar, ahlaksız, cinsi sapık olarak çıkıyor" ifadeleri nedeniyle Haber Global'e ceza verildi. Program sunucusunun da sarf edilen sözlere müdahale etmediğini belirleyen RTÜK, yasadaki "Yayın hizmetleri ırk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz" hükmünün ihlali gerekçesiyle Haber Global'e 3 kez program durdurma ve üst sınırdan para cezası uygulanmasına karar verdi.

Meltem TV'ye de ceza

s-2f5eb283715040acbc9372e57c401d14695428
RTÜK, Meltem TV’de yayınlanan “Akıl Oyunu” programı hakkında hazırlanan uzman raporunu da görüştü. Programın iki sunucusundan biri olan Erol Mütercimler’in Sakarya’da gerçekleşen bir çocuk istismarı olayı tartışılırken “Arkadaş bu Sakarya bölgesindeki burdaki bu rezalet nedir ya bu bölgedeki? Niye burada bütün tarikatlar niye burada yuvalanmış? Hayır ben söylüyorum, niye burada yuvalanmış? Buranın bir özelliği var. Neyse bilmem. Bak bu Sakarya bölgesinin orda oturanların kalpleri kırılırsa da canları cehenneme, kırılsın” şeklindeki ifadeleriyle eleştiri sınırlarının aşıldığını tespit eden Üst Kurul, yayıncı kuruluşa 3 kez program durdurma ve ağır idari para cezası verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER