'Escobar Bile Bu Kadar Ceza Almadı' Demişti: Savcılık, Ünlü Fenomen Pucca'nın Beraatini İstedi

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada Pucca ismiyle bilinen Pınar Karagöz'ün beraatini istedi."Uyuşturucu madde kullanımını özendirme" suçundan 5 yıl 10 ay hapis ve 66 bin 660 lira para cezasına çarptırılan Pucca, "Escobar bu kadar ceza almadı.

'Escobar Bile Bu Kadar Ceza Almadı' Demişti: Savcılık, Ünlü Fenomen Pucca'nın Beraatini İstedi

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada Pucca ismiyle bilinen Pınar Karagöz'ün beraatini istedi.

"Uyuşturucu madde kullanımını özendirme" suçundan 5 yıl 10 ay hapis ve 66 bin 660 lira para cezasına çarptırılan Pucca, "Escobar bu kadar ceza almadı. 7 sene ne demek ya? Attığım bir tweet yüzünden. Ben size ne yaptım? Ben ne yapacağım?" demişti. 

'Hükmün yasal unsurları oluşmadı'

s-5d123b6eb67762f47833901e9cb7858887ebb4DHA'nın aktardığı bilgiye göre İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Pucca ismi ile bilinen Pınar Karagöz'ün aldığı 5 yıl 10 ay hapis ve 66 bin 660 lira para cezasının kaldırılarak beraatine karar verilmesini istedi.İstinaf Mahkemesi'ne başvuran savcılık, suçun yasal unsurları olmadığını belirterek, dilekçesinde "Sanığın mahkumiyetine karar verilmesinin usul ve yasaya aykırı olduğu değerlendirilip istinaf kanun yoluna gidilmiştir" ifadesine yer verdi.

'Her düşünce ve eylemin karşılığı ceza hukuku kapsamında suç olarak değerlendirilemez'

s-299970149f2c47926615c83702725c95ae2466Başsavcılığın itiraz dilekçesi şu şekilde
''Anayasamız ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, düşünce ve ifade hürriyetini teminat altına almıştır. Düşünce ve ifade hürriyeti, yalnızca iyi karşılanan ya da zararsız veya önemsiz olduğu düşünülen değil, aynı zamanda kırıcı, hoş olmayan, ya da kaygı uyandıran bilgiler ya da düşünceler için de geçerlidir.Bir düşünce, toplumun büyük bir bölümü tarafından benimsenmeyebilir ve hatta kınanabilir. Toplum tarafından kınanan ya da ayıplanan her düşünce ve eylemin karşılığı, ceza hukuku kapsamında suç ve ceza olarak değerlendirilemez."Müsnet suçun maddi ve manevi unsurunun, 'uyuşturucu madde kullanmayı özendirmek' olduğu ve sanığın sırf bu kasıtla hareket etmiş olması gerektiği değerlendirilmişti. Sanığın savunmaları dikkate alındığında özendirme kastıyla hareket etmediğini belirttiği, daha önce yayınlanmış bir diziden alıntı yaptığını beyan ettiği görülmüştür.''

Delil yetersizliği iddiası

s-0c22d037def7bdac7e1266327e6ccdf0c0aff5Başsavcılığın dilekçesinde, 'delil yetersizliği' konusuna da vurgu yapıldı ve beraat talep edildi:
''Sanık savunmaları aksine, sanığın sırf paylaşımlarının uyuşturucu madde kullandırmayı özendirici nitelikte olduğunu belirtir bir delil ve emare dosyada bulunmamaktadır.Suçun unsurlarının oluşmaması sebebiyle, sanık Pınar Karagöz hakkında beraat kararı verilmesi gerekirken mahkumiyet kararı verilmesi usul ve yasa yönünden Kanun'a aykırı bulunduğundan kararın istinafen kaldırılması arz olunur''

Mahkeme, geçen hafta açıkladığı gerekçeli kararda sosyal medyanın gücüne atıfta bulunmuştu.

Kararda Sosyal Medyanın Gücüne Atıf Yapıldı: İşte Pucca'ya Verilen Cezanın Gerekçeleri -

Pucca, 'uyuşturucuya özendirme' suçundan aldığı cezanın ardından gözyaşlarına boğulmuş, karara isyan etmişti.

Pucca'ya Hapis Şoku! Attığı Tweet Yüzünden 7 Yıl Hapis Cezasına Çarptırılan Pucca İsyan Etti
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER