kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

Facebook'a Yeni Suçlama: Kameralar Yoluyla Instagram Kullanıcılarını Gözetliyor

Sosyal ağlarla ilgili mahremiyet ve casusluk tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. Aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı geçen Instagram’ın 'pazar araştırması' için kullanıcılarının kameralarını gizlice açarak casusluk yaptığı iddia edildi. Rusya’nın ABD Başkanlı.

Facebook'a Yeni Suçlama: Kameralar Yoluyla Instagram Kullanıcılarını Gözetliyor

Sosyal ağlarla ilgili mahremiyet ve casusluk tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. Aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı geçen Instagram’ın 'pazar araştırması' için kullanıcılarının kameralarını gizlice açarak casusluk yaptığı iddia edildi.

s-ccc078f6a9890c1f3950fc7a70dcd8e9016482
Rusya’nın ABD Başkanlık seçimlerine müdahale etmesi, Başkan Donald Trump’ın ekibiyle çalışan veri analiz şirketi Cambridge Analytica şirketine 87 milyon kullanıcının bilgilerinin verilmesi gibi skandallarla iki yıldır uğraşan Facebook ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. ABD’nin San Francisco kentinde yaşayan Brittany Conditi adlı bir kişi, Facebook’un sahibi olduğu Instagram yoluyla casusluk yaptığını söyledi. Conditi’nin mahkemeye taşıdığı iddiasına göre Facebook, bu sefer telefon kameralarını kullanıyordu.

Temmuzda medyada yer alan haberler, Instagram’ın, aktif değillerken bile telefon kameralarını ulaşabildiğine yer vermişti.

s-6e34aaf7e81783363fc9c82da9128175546efa
Brittany Conditi’nin şikayetinde “Instagram ve Facebook, insanların evinin mahremiyeti gibi oldukça özel ve kişisel veriye ulaşarak pazar araştırması için son derece değerli bilgiye ulaşıyor” ifadelerine yer verildi.

Facebook iddialara yanıt vermedi

s-818ec8851fb2a47e83c463dd440c789100e054
Bloomberg’in ulaşmaya çalıştığı Facebook ise konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Ağustos ayında Kaliforniya’da açılan başka bir davada ise Kelly Whalen adlı bir kullanıcı, Instagram’ın yüz tanıma teknolojisini kullanarak 100 milyondan fazla kullanıcısının biyometrik bilgilerine ulaştığını iddia etmişti. Instagram’ın yüz tanıma teknolojisini kullanmadığını söyleyen Facebook, iddiaların asılsız olduğunu açıklamıştı. Bloomberg, BBC Türkçe
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER