Ferhan Şensoy: 'Türkiye'nin Koronavirüs Dışındaki En Büyük Derdi Ülkeyi Yönetenler'

Usta tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy ülke gündemine ve yaşamına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ferhan Şensoy: 'Türkiye'nin Koronavirüs Dışındaki En Büyük Derdi Ülkeyi Yönetenler'

Usta tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy ülke gündemine ve yaşamına ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet gazetesinden Öznur Oğraş Çolak'ın sorularını yanıtlayan Şensoy, Türkiye için koronavirüsten sonra en büyük sıkıntının ülkeyi yönetenler olduğunu dile getirdi. 

s-53116835395907941c375b4158cad4ad79e4e1
Ferhan Şensoy ile gerçekleştirilen röportajın bir bölümü şöyle: Sizin iyi bir takipçiniz, filmlerinizi izlemiş ve tüm oyunlarınızı seyretmiş iyi bir tiyatro seyircisi olarak bir yıldır tiyatroya gidemediğim için mutsuzum. Hayatı tiyatro ve yazmak olan siz, tiyatronuzu, sahnede olmayı ne çok özlemişsinizdir. Duygu ve düşüncelerinizi merak ediyorum."Pazar günü sokağa çıkmak yasak! Kitap yazmak yasak değil. Perde açamamak elbette üzüyor beni, sahneye çıkmayı özledim. Bunun dışında eve kapanmakla ilgili bir sorunum yok. Son yıllarda sokağa çıkmayı da unuttum, çıkasım yok! Gördüğüm şeyler beni mutsuz ediyor. Geriş’e evimize çekildik. Benim boş durmak gibi bir durumum olamaz. Masamın üstü kitap olmayı bekleyen dosyalarla dolu. Bin yıl yaşayacak değilim. Her yazarın ardında bıraktığı bitmemiş dosyaları vardır. Ben ölünce eşim Elif’im toparlayacak dosyalarımı."

'Ayıptan da öte ayıptır...'

s-8f793ac5ffbc77db276a08d1d586b671a6dd02
Beyoğlu’nda onlarca tiyatro vardı, hepsi kapandı, sadece Ortaoyuncular kaldı. Hiç geçmişte aklınıza gelir miydi, Beyoğlu’nda bir tane tiyatro kalacağı, sanata bu kadar sansür uygulanacağı, sanatçıların sebepsiz yargılanacağı?"Ben Ayfer Feray Tiyatrosu’ndayken Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi üstünde kırk tiyatro vardı. Şimdi sadece Ortaoyuncular var Ses-1885’te. Geçmişte de tiyatro ve genel anlamda sanat birçok baskıyla, sansürle karşılaştı. Benim tiyatrom yakıldı, gece bekçisi hayatını kaybetti. O an orada bulunmaktan başka kabahati yoktu. Korkunç bir şeydi. Yine de işlerin hiçbir dönem bu kadar pespayeleştiğini görmedim. Metin Akpınar’ı gözaltına almak nedir? Müjdat Gezen’i sorgulamak nedir? Bu çaresizliktir, korkudur! Ayıptan da öte ayıptır!"

'İktidarın sanata yönelik bakış açısı yok.'

s-55d6a4d7756de72238af5d2a5691c37616b53e
Türkiye’nin koronavirüs dışında en büyük derdi nedir?"Ayıptır söylemesi, ülkeyi yönetenler!" İktidarın sanata ve sanatçıya bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz?"İktidarın sanata ve sanatçıya yönelik bir bakış açısı yoktur!" Salgınının Ortasında Tıklım Tıkış ve Sosyal Mesafesiz Yapılan AKP Kongresine Ünlülerden Tepki Yağıyor - Göçün 10. Yılı: Suriyelilerin Kurduğu Kobi 20 Bini Geçti, 1 Milyona Yakını Kaçak İşçi - BioNTech Kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin: 'İnsan Ömrü Uzatılabilir'
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER