Fransa'da Sağlık Bakanı'nın Evine Baskın Düzenlendi

Kovid-19 salgınında ikinci dalganın yaşandığı Fransa'da polis, salgınla mücadelenin yönetimine dair soruşturma kapsamında üst düzey hükümet ve sağlık yetkililerinin evlerine baskın düzenledi.

Fransa'da Sağlık Bakanı'nın Evine Baskın Düzenlendi

Kovid-19 salgınında ikinci dalganın yaşandığı Fransa'da polis, salgınla mücadelenin yönetimine dair soruşturma kapsamında üst düzey hükümet ve sağlık yetkililerinin evlerine baskın düzenledi. Evleri basılanlar arasında Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran ve Ulusal Sağlık Kurumu Müdürü Jerome Salomon da var.

s-a932d24cd102f2eb1f2748ae50c98326f30223
Sağlık Bakanı Olivier Veran (solda) ve Başbakan Jean CastexBBC Türkçe'nin haberine göre Fransız basını, soruşturma kapsamında Başbakan Jean Castex ve selefi Edouard Philippe ile Olivier Veran'ın selefi Agnes Buzyn'in de izledikleri politikaların mercek altına alındığını yazdı.Ülkede, doktorlar ve koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı sonucu ölenlerin aileleri hükümeti, salgın konusunda "suç teşkil edecek şekilde" ihmalkar davranmakla suçlamıştı.Hükümete yöneltilen eleştiriler arasında, "yavaş müdahalede bulunma" ve "salgına hazırlıksız yakalanma" da vardı.Bunun üzerine hükümetin koronavirüs salgınını nasıl yönettiğiyle ilgili olarak Temmuz ayında soruşturma başlatılmıştı.

Sağlık çalışanları: İşe alımları ve eğitimleri arttırın, yorulduk

s-c4405fcd435d4316646b9ac972d510e04ef820
Çalışma koşullarını eleştiren ve daha fazla personelin işe alınmasını isteyen sağlık çalışanları da bugün Paris'in de aralarında bulunduğu ülkenin farklı kentlerinde protesto gösterisi düzenliyor.İşçi sendikalarının ülke çapında düzenlediği protestolar kapsamında bir grup sağlık çalışanı Nice'te postane önünde toplanarak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a sorunlarını anlatan kartpostallar gönderdi.Önlük ve maskeleriyle yürüyen sağlık çalışanları, hastanelerin kapatılmasına son verilmesini, acil servise daha fazla eleman alınmasını ve maaşlarının artırılmasını istedi.Doktorlar ve hemşireler, "İşe alımları arttır. Eğitimleri arttır. Yorulduk" yazılı pankartlar taşıdı.

4 hafta boyunca 9 saatlik sokağa çıkma yasağı

s-61b5213314de072bea230d9fa241346cd22eeb
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumartesi gününden geçerli olarak 4 hafta boyunca başkent Paris dahil 9 şehirde 21.00-06.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıklamıştı.Macron, yasağın, günde 20 bini aşan vaka sayısını aşağı çekeceğini ve yoğun bakım ünitelerindeki yoğunluğu hafifleteceğini söylemişti.Paris'in yanı sıra Toulouse, Montpellier ve Marsilya'nın da aralarında olduğu dokuz şehirde uygulanacak yasak, ülke nüfusunun üçte birini kapsıyor.Macron yasağı duyurduğu konuşmada, "Bir şeyler yapmamız gerekiyor. Virüsün yayılmasını frenlememiz gerekiyor" dedi.Fransa Cumhurbaşkanı, zamanın keyif yapacak zaman olmadığını söyleyerek, virüsün akşam saatlerinde verilen partilerde yayıldığını savundu.

Fransa hangi önlemleri uygulayacak?

s-867b7158d6b766989eeecbdc74222c2212b56d
9 saatlik sokağa çıkma yasağı, Paris, Marsilya, Lyon, Lille, Saint-Etienne, Rouen, Toulouse, Grenoble ve Montpellier'de uygulanacak.22 milyon insanın hayatını etkileyecek olan yasak, altı haftaya kadar uzatılabilecek.Yasağa uymayanlara 135 euro para cezası kesilecek.Yine açıklanan sınırlamalar arasında, bir evde 6 kişiden fazla toplanmaması da yer alıyor.Okullar ise açık kalacak, bölgeler arasında seyahat edilebilecek.

Avrupa'da salgının başlangıcından bu yana haftalık en yüksek vaka sayısı (700 bin) kaydedilmişti

DSÖ'den Avrupa'ya Uyarı: Kısıtlayıcı Tedbirleri Hızlandırın -

Avrupa'da bugünkü rakamlar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER