Fransa, Kültür-Sanat Aktivitelerinde Harcamaları İçin Gençlere 300 Euro Veriyor

Fransa'nın daha önce 14 bölgesinde denenen kültür-sanat uygulaması, bundan sonra ülkenin dört bir yanındaki 18 yaşındaki gençler için geçerli olacak. Fotoğraf: ReutersBöylece 800 bin genç bu uygulamayı yükleyerek kartlarındaki 300 euro'yu kültür ve sanat aktivitelerinde harcaya.

Fransa, Kültür-Sanat Aktivitelerinde Harcamaları İçin Gençlere 300 Euro Veriyor

Fransa'nın daha önce 14 bölgesinde denenen kültür-sanat uygulaması, bundan sonra ülkenin dört bir yanındaki 18 yaşındaki gençler için geçerli olacak.

s-ae9e7ce8d98ed42e95a73ab86c4c4a9f0c21d8
Fotoğraf: ReutersBöylece 800 bin genç bu uygulamayı yükleyerek kartlarındaki 300 euro'yu kültür ve sanat aktivitelerinde harcayabilecek.Gençler bu kartla sinemalara, müzelere gidebilecek; kitap ya da sanat malzemeleri alabilecek; dans kurslarına yazılabilecek; müzik enstrümanı alabilecek ya da bu alandaki çeşitli internet sitelerine online üyelik gerçekleştirebilecek.

Fransa'da pandemi yüzünden altı ay kapalı kalan sinemalar ve müzeler bu hafta açıldı; ancak henüz sektör pandeminin etkilerinin üstesinden gelemedi.

s-5617acbe6f5c0c0164e0249986367d95b11cdf
2017 yılındaki seçimlerde bu kartı vaatleri arasında koyan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 30 saniyelik TikTok ve Instagram videosunda bu kart sayesinde gençlerin gerçekleştirebileceği etkinlikleri sıraladı.18 yaşındaki gençlerin kartı yükledikten sonra bu parayı harcamak için iki yıl süresi olacak.Deneme aşamasında yüklenen para ilk başta 500 euro olsa da, daha son bu bütçenin bir kısmının daha küçük yaştaki çocuklara verilmesi kararlaştırıldı.Telefona yüklenebilen uygulama sayesinde gençler yaşadıkları yerlerde düzenlenen kültür-sanat aktivitelerini de görebiliyor.Pandemi yüzünden konser salonları, tiyatro ve sinemalar yüzde 35 kapasite ile çalışacak. Bu işletmeler son altı aydır kapalıydı.Kaynak: BBC Türkçe Anadolu Ajansı Muhabirinden Bakanlara Şok Soru: 'AKP, Şaibelerle Anılan Soylu'dan Daha mı Küçük?' - Süleyman Soylu Krizi: AKP, Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasını Salı Günü Değerlendirecek - Hakan Taşıyan 7 Ay Süren Tedavinin Ardından Taburcu Oldu
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER