Gazprom: Gasum 300 milyon eurodan fazla ödeme yapacak

Gazprom Export'tan yapılan yazılı açıklamada, Stockholm Ticaret Odası Tahkim Enstitüsü'nün 14 Kasım'da Gazprom Export ile Finlandiyalı doğalgaz şirketi Gasum arasındaki doğalgaz ticaretindeki uyuşmazlığa ilişkin karar aldığı belirtildi. Gasum'un gaz sözleşmelerindeki "al ya d.

Gazprom: Gasum 300 milyon eurodan fazla ödeme yapacak

Gazprom Export'tan yapılan yazılı açıklamada, Stockholm Ticaret Odası Tahkim Enstitüsü'nün 14 Kasım'da Gazprom Export ile Finlandiyalı doğalgaz şirketi Gasum arasındaki doğalgaz ticaretindeki uyuşmazlığa ilişkin karar aldığı belirtildi.

Gasum'un gaz sözleşmelerindeki "al ya da öde" hükümlerine uymadığına yönelik karar alındığına işaret edilen açıklamada, şirketin bu nedenle Gazprom'a 300 milyon eurodan fazla ödeme yapması yönünde karar verildiği kaydedildi.

Gasum'dan dün yapılan açıklamada, tahkim mahkemesinin, şirketin Gazprom'a gaz sevkiyatları için ruble ile ödeme yapmak zorunda olmadığı hükmüne vardığını bildirilmişti.

Gazprom, 21 Mayıs'ta, Rus gazı sevkiyatı için ruble cinsinden gerekli ödemeyi yapmadığı gerekçesiyle Gasum'a gaz sevkiyatını durdurmuştu.

Gasum da söz konusu karar nedeniyle Gazprom aleyhine tahkim süreci başlatmıştı.

Dönmez'den Gazprom başkanıyla yakın temas

 

Gazprom İtalyan Eni’ye gaz akışını yeniden sağladı

 

Gazprom'un gaz ihracatı yüzde 40’tan fazla düştü

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER