kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

Geçmişte Yaşam Barındırma Olasılığı Yüksek 'Süper Dünya' Gezegeni Keşfedildi

ABD'de bilim insanları, 10 milyar yıl önce oluşmuş eski bir yıldız sistemi içinde "Süper Dünya" gezegeni bulduklarını duyurdu. Samanyolu galaksisinden birkaç milyar yıl sonra oluşan yıldız sisteminin parçası olan gezegende, yaşamı destekleyecek bir belirtiye rastlanmadığını.

Geçmişte Yaşam Barındırma Olasılığı Yüksek 'Süper Dünya' Gezegeni Keşfedildi

ABD'de bilim insanları, 10 milyar yıl önce oluşmuş eski bir yıldız sistemi içinde "Süper Dünya" gezegeni bulduklarını duyurdu.

s-3fe5dc2824f85452f2c6f390ef69d7c5fffef4
Samanyolu galaksisinden birkaç milyar yıl sonra oluşan yıldız sisteminin parçası olan gezegende, yaşamı destekleyecek bir belirtiye rastlanmadığını belirten bilim insanları,  ancak uzun ömürlü bu tür gezegenlerin geçmişte yaşam barındırma olasılığının yüksek olduğunu bildirdi.Amerikan Astronomi Derneğinin yıllık toplantısında basına konuşan Hawaii Üniversitesi profesörü Lauren Weiss, "Bizim dünyamız yaklaşık 5 milyar yıldır var. 10 milyar yıldır etrafta olan kayalık bir dünyada neler olabileceğini bir hayal edin. Ben kesinlikle öğrenmek isterdim" dedi.

Dünyanın iki büyüklüğünde

s-358c845c5e10d90ed2f295685e09d26d4ea846
Weiss, bilim dünyasında heyecan uyandıran gezegenin, yörüngesinde döndüğü yıldıza bakan tarafında bir magma okyanusu barındırdığını ve aynı yıldızın yörüngesinde iki küçük gezegenin daha olabileceğini söyledi."TOI-561 b" adı verilen gezegenin dünyanın iki katı büyüklüğünde olduğu ve yörüngesini takip ettiği yıldızın etrafındaki dönüşünü bir dünya gününün yarısından daha az zamanda tamamladığı kaydedildi.Astronomical Journal'a kabul edilen buluş için ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) TESS misyonundan ve Keck Gözlemevinin teknik imkanlarından faydalanıldı. WhatsApp'tan Büyük Hata: Sohbetler Google'a Sızdı - Uber'in Erişim Engeli Kaldırıldı - Bitcoin Cüzdanının Şifresini Unutan ABD'li Programcının 2 Hakkı Kaldı: İçinde 220 Milyon Dolar Var
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER