Göbeklitepe'deki Dikilitaş Birleşmiş Milletler'de Sergilenecek

Göbeklitepe'deki bir dikilitaşın kopyası, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde sergilenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Dünya Kültür Mirası Göbeklitepe'nin 'D yapısı' olarak adlandırılan bölümünde bulunan 5,5 metre yük.

Göbeklitepe'deki Dikilitaş Birleşmiş Milletler'de Sergilenecek

Göbeklitepe'deki bir dikilitaşın kopyası, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde sergilenecek.

s-e0b4663c54a4c63217db9e28de916ecdf68ad7
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Dünya Kültür Mirası Göbeklitepe'nin 'D yapısı' olarak adlandırılan bölümünde bulunan 5,5 metre yüksekliğindeki 'P18' numaralı dikilitaşın (stel) sert kireç taşından yapılacak kopyası, BM'ye resmi sanat hediyesi olarak sunulacak.

BM'de sergilenen ikinci Anadolu eseri olacak

s-89f1272028395fdf1660037fe467e874aa4f86
Göbeklitepe'nin 'P18' steli, New York'taki BM Genel Merkezi’nde sergilenen ikinci Anadolu eseri olacak. Hititler ile Mısır arasında M.Ö. 1280’li yıllarda gerçekleşen Kadeş Savaşı sonrası imzalanan ve tarihte diplomatik metinlerin en eski örneklerinden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ndeki Kadeş Barış Antlaşması metninin bakırdan yapılan büyütülmüş kopyası, 1970 yılında BM Genel Sekreteri U Thant’a sunulmuştu. Türkiye'den ikinci eser olarak Göbeklitepe’ye ait eserin kopyasının BM’de sergiye sunulması için de Dışişleri Bakanlığı yetkililerince 2019 yılında ön temaslarda bulunulmuştu. BM Genel Merkezi’nde kalıcı olarak sergilenecek eser, Göbeklitepe’nin evrensel kültür mirası olma özelliğini göstererek, önemli tanıtım fırsatı sunacak. Esnaf 'Normalleşme' Öncesi Belirsizlikten Şikayetçi: Endişeli Bekleyişe Son Verin - Bugün Son Gün! WhatsApp'ın Yeni Sözleşmesini Kabul Etmeyenleri Neler Bekliyor? - Twitter, Mehmet Ağar'a Ait Olduğu İddia Edilen Hesabı Askıya Aldı
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER