HDP Saldırganının İlk İfadesi Ortaya Çıktı: 'Çocukluktan Beri Planlar Yaptım'

HDP’nin İzmir’deki parti binasına silahlı saldırı düzenleyerek parti çalışanının kızı Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’in ilk ifadesi ortaya çıktı.

HDP Saldırganının İlk İfadesi Ortaya Çıktı: 'Çocukluktan Beri Planlar Yaptım'

HDP’nin İzmir’deki parti binasına silahlı saldırı düzenleyerek parti çalışanının kızı Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’in ilk ifadesi ortaya çıktı. Saldırganın "Buraya PKK'lıların geldiğini düşündüğümden herhangi bir ayrım yapmıyorum. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim" dediği öğrenildi.

s-1cd5d670b346d1a8ca0f419b02de40af52f80f
İzmir Kemalpaşa Devlet Hastanesi’nde bir süre acil tıp teknisyeni olarak çalıştığı, Suriye’nin Münbiç kentine göreve gittiği ortaya çıkan katil Onur Gencer'in ilk ifadesine DW Türkçe'den Alican Uludağ ulaştı.Babasının tekel işçisi olarak emekli olduğunu, kız kardeşinin öğrenci olduğunu, herhangi bir parti dernek sendika üyeliğinin olmadığını, annesinin vefat ettiğini anlatan Gencer, ailece İzmir'in Gaziemir ilçesinde ikamet ettiklerini belirtti. Bekâr olduğunu ve askerlik yapmadığını ifade eden, 2020 yılının ilk aylarında Sağlık Memuru olarak Suriye/Münbiç'e gittiğini, orada da bir süre görev yaptığını söyledi. Gencer, "Sağlık memurluğundan 2021 yılının Nisan ayında istifa ettim. Ancak şu an için açıkta görülebilirim, çünkü işe gitmiyorum" dedi.

"Çocukluktan beri planlar yaptım"

s-052c95f0818fb41ccbc8a8647ff0a6e7ee745d
Gencer, saldırıyı neden gerçekleştirdiğine yönelik soruya ise şu yanıtı verdi:"16 Haziran 2021 tarihinde intihar eden bir polis memurunun paylaşımı sonrasında PKK'lılar tarafından hakaret içerikli görüşmeler yaşadım. Benim ölmüş anneme ve bacıma sövüldü. Bunun üzerine ben de aynı söylemlerde bulundum. Çocukluktan beri PKK'lı öldürmek için planlar yaptım. Olay doğaçlama yaşandı."

"Birkaç kez keşif amaçlı çalışmalarım oldu"

s-7bc249120ec94aa749fadae00ff682ed227c1f
Saldırıyı nasıl planladığını da anlatan Gencer, 2021 yılı Ocak ayı içerisinde İzmir İl HDP binasının adresini Google üzerinden öğrendiğini kaydetti. Keşif amaçlı "Perfect İngilizce" adlı bir kursa kayıt olduğunu ifade eden Gencer, özetle şunları kaydetti:"Birkaç kez keşif amaçlı çalışmalarım oldu. Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bulundurma olarak 2021 Mayıs ayında silah ruhsatı başvurusu yaptım, geçici ruhsat aldım. Kızlarağası’ndan Mehmet isimli şahıstan 3 bin 500 TL bedelle Ruger Silah aldım. Bu silaha 10 mermi koyarak bugünkü olayı gerçekleştirdim. Olay yeri olan HDP il binası içerisinde 10 mermiyi de sıktım. Amacım birkaç kişiyi orada bulabilmekti. Ancak sadece 1 kişi oradaydı. Buraya da PKK'lıların geldiğini düşündüğümden herhangi bir ayrım yapmadım. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim. Eylem sonrası kullandığım silahı çantaya koyarak olay yerinden ayrılırken polislerce yakalanarak gözaltına alındım."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER