Hedef mektuplarının peşinde yurt dışı turist trafiği için temaslar sıklaştı

“Sağlıklı Turizm Sertifikasyon” uygulamasının peşinde önceki yıllarda Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen 70 ülkeye Dışişleri Bakanlığı ile birlikte kasıt mektupları gönderen Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni bir tanıtım projesinin de kapısının aralanabileceği sin.

Hedef mektuplarının peşinde yurt dışı turist trafiği için temaslar sıklaştı

“Sağlıklı Turizm Sertifikasyon” uygulamasının peşinde önceki yıllarda Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen 70 ülkeye Dışişleri Bakanlığı ile birlikte kasıt mektupları gönderen Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni bir tanıtım projesinin de kapısının aralanabileceği sinyalini verdi.

Sınırların açılmasıyla birlikte en çok ziyaret edilen ülkeler aralarında Türkiye'nin de yer alması için yakın temaslara başlayan Bakan Ersoy, bu kapsamda Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Yakın gelecekte ve orta vadede insanların fazla uzun mesafeli destinasyonları tercih etmeyeceklerinden hareketle, bilhassa Avrupalı turistlerin bu süreçteki psikolojik etkiyle daha yakın destinasyonlara yöneleceklerinin belirtildiği görüşmede, Ege Denizi'nin güvenli bir destinasyon olarak öne çıkarılabileceği vurgulandı.
İki ülkede de vaka sayılarının çabuk düzeldiğinin ve Haziran ayı içerisinde kara, deniz ve hava sınır kapılarının açılabileceğinin altının çizildiği telefon görüşmesinde her iki bakan da Ege Denizi için müşterek bir tanıtım kampanyasının yapılabileceğini dile getirdi.

Almanya ve Romanya'da Türkiye'yi Bekliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçtiğimiz hafta da Almanya ve Romanya turizm pazarı için telefon görüşmeleri gerçekleştirmişti.

Almanya Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Thomas Bareiss ile yapılan görüşmede Almanya'nın fazla yakın bir tarihte her şeyi netleştireceği ve yurt dışı trafiğini ilk kez AB ülkeleri elde etmek üzere tekrar açmak istediği vurgulanmıştı.

Avrupa Birliğinin kararlarını beklediklerini bildiren Romanya Ekonomi, Enerji, İş ve Çevre Bakanı Virgil Daniel Popescu ise Türkiye'nin hudut kapılarını açmasını beklediklerini ifade etmişti.

Bakan Ersoy da Popescu'ya, Türkiye'de artık durumun düzeldiğini, sıhhat altyapısının iyi olduğunu, yeni hastanelerin açıldığını, hazırlanmış olduklarını ve iki tarafın da istemesi hâlinde Haziran ayı itibarıyla mutabakat sağlayarak hava trafiğini başlatabileceklerini söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER