Hentbolcu Merve Akpınar'a Yüzde 100 Eğitim ve Spor Bursu Verildi

Hentbol oynarken uğradığı cinsiyet ayrımcılığına karşı verdiği tepkiyle adını bütün Türkiye'de duyuran lise öğrencisi Merve Akpınar'a burs desteği geldi. Semra & Enver Yücel Vakfı, yaptığı yazılı açıklamayla Akpınar’a yüzde 100 eğitim ve spor bursu verdiklerini du.

Hentbolcu Merve Akpınar'a Yüzde 100 Eğitim ve Spor Bursu Verildi

s-bd47113ddd10f413aeef71cafd0deaa2ba9bd1
Merve Akpınar tüm lise eğitimini yüzde 100 burslu bir şekilde okuyacak. Bunun yanı sıra yine SEY Vakfı tarafından Merve’ye spor bursu da verilecek.

"Mesele tüm Türkiye’deki Mervelerin kaderini değiştirebilmek"

s-f46ca8c65e36f9dc122173059581f35bac8d5f
SEY Vakfı Başkan Vekili Begüm Yücel, Merve Akpınar’ın röportajını izledikten hemen sonra kendisi ile iletişime geçtiklerini belirterek şunları söyledi:
"Merve henüz 14 yaşında ama sözleri o kadar büyük ki... Sosyal medya üzerinden çok destek geldi Merve’ye. Ama biz daha fazlasını yapmak istedik ve hemen ailesine ulaşarak ona hem spor hem de eğitim bursu vermek istediğimizi söyledik. Merve birçok kişinin sesi oldu. Mesele tüm Türkiye’deki Mervelerin kaderini değiştirebilmek. Onları uğradıkları baskıdan kurtararak, hayallerine özgürce yürümelerini sağlayabilmek. Merve Akpınar anlattıkları ile bir meşale yaktı, bizim de başka Merve’ler de aynı şeyi yaşamasın diye elimizi taşın altına koymamız şart. Merve’nin lise eğitimini vakıf olarak biz üstlendik. O çok sevdiği hentbolda daha iyi yerlere gelebilmesi için de ayrıca O’na spor bursu sağlayacağız."

Abisi: "Merve'de bir cevher olduğunu biliyordum"

s-565087205321c01bb9f4a7939c6b6a879663c3
SEY Vakfı ile çevrimiçi toplantıda bir araya gelen eczacı abisi Ahmet Akpınar ise Merve’nin başarısının tesadüf olmadığını belirterek, şöyle dedi:
“Biz 7 kardeşiz. Kardeşlerime hep çok çalışmaları gerektiğini söylüyorum. En büyük nasihatim de şu; yırtıcı olmayın birleştirici olun. Çocukluğundan beri Merve’de bir cevher olduğunu biliyordum, kurduğu cümlelerle bizi hep çok şaşırtıyor, bunun nedenini de çok kitap okumasına bağlıyorum. Merve’nin en büyük şansı ise çok iyi bir antrenöre sahip olması. Antrenörümüz beden eğitimi öğretmeni ama fen derslerini matematik derslerini bile kontrol ediyor. Hep şunu söylüyor Merve’ye, 'ders çalışırsan spor yapabilirsin'. Merve’nin sporun yanı sıra derslerinde de başarısının nedeni bu. Benim de abisi olarak tek isteğim şu, yeter ki Merve’ler çoğalsın."

Antrenör Kaplan: "Binlerce çocuğun sesi oldu"

s-27e6e91ae0ed500ccc36d6fcea73295693d025
Antrenörü Bayram Kaplan da mutluluğunu şu cümlelerle anlattı:
 “Merve çok özel bir çocuk. O sadece Merve değil, Elif, Beyza, Berfin de öyle. Onun durumunda olan yüzlerce hatta binlerce çocuğun sesi oldu. Merve’nin sorumluluğu büyük artık. Bir söz verdi, 'köyümdeki kızların hayatlarını değiştireceği' dedi. Bunu yapması için çok çalışması gerekiyor.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER