Hindistan'da 200'den Fazla Can Alan 'Kara Mantar' Hastalığı Bir Ülkeye Daha Sıçradı!

Hindistan'da 200'den fazla kişinin ölümüne yol açan "kara mantar" enfeksiyonu, Mısır ve Irak'tan sonra Meksika'da da görüldü. Kara mantar olarak da bilinen mukromikoz hastalığı Meksika'da da ortaya çıktı. Meksika'daki General Hospital de Zona 71 Hastanesi yetkilileri, 34 yaşın.

Hindistan'da 200'den Fazla Can Alan 'Kara Mantar' Hastalığı Bir Ülkeye Daha Sıçradı!

Hindistan'da 200'den fazla kişinin ölümüne yol açan "kara mantar" enfeksiyonu, Mısır ve Irak'tan sonra Meksika'da da görüldü.

s-912790aa08a92354d1846c8493c0cf8416140c
Kara mantar olarak da bilinen mukromikoz hastalığı Meksika'da da ortaya çıktı. Meksika'daki General Hospital de Zona 71 Hastanesi yetkilileri, 34 yaşındaki Gregorio Avendano Jimenez'de kara mantar hastalığının tespit edildiğini açıkladı.Yaklaşık 9 yıldır diyabet hastası olduğu ve bir ay önce koronavirüse yakalanıp iyileşmesine rağmen son günlerde sağlığının kötüye gittiği söylenen hasta, geçtiğimiz cumartesi günü şiddetli baş ağrısı ve burun kanamalarının başlaması, sol tarafta yüz felci görülmesi ve glikoz seviyesinin 500 mg/dl'ye ulaşması üzerine yakınları tarafından hastanenin acil servisine götürüldü.Burada hemen hastaneye yatışı sağlanan hastanın durumu gün geçtikçe daha kötüye gitti. Doktoru tarafından yakınlarına yapılan açıklamada, hastanın enfeksiyon nedeniyle sol gözünü, burnunu ve damağını kaybettiğini, ayrıca beynin de etkilenmesinin an meselesi olduğu belirtildi. Ayrıca hastanın hayati riskinin yüksek olduğu bildirildi.

Kara mantar nedir?

s-1c863475b196ccd2d838ac106d4a39dea1a8d4
Bir enfeksiyon hastalığı olan mukormikoz, çok nadir görülüyor. Hastalık genellikle toprak, bitki, gübre veya çürüyen meyve ve sebzelerde bulunan mukor küfüyle temas sonucu ortaya çıkıyor.Sinüs, beyin ve akciğerleri etkileyen kara mantar, diyabet hastalarında veya kanser ile AIDS hastaları gibi bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflamış kişilerde hayati tehlikeye yol açabiliyor.

Belirtileri neler?

Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyine (ICMR) göre, yaygın belirtileri arasında özellikle yüz bölgesinde şişlik, göz ya da burun çevresinde kızarıklık, görme bozukluğu, siyah lekeler, bazen ağrı, ateş, öksürük, nefes darlığı gibi durumlar yer alıyor.

Tedavisi var mı?

Semptomlardan şüphelenildiğinde gecikmeden hastaneye başvurulması öneriliyor. Bu noktada öncelik, başka hastalıklar varsa onun kontrol altına alınması ve hızla tedaviye devam edilmesi.Maddi olarak da maliyeti yüksek olan bu enfeksiyonun birincil tedavisi ise uzun süreli mantar önleyici ilaca ek olarak enfekte dokunun cerrahi müdahaleyle çıkarılması.

Hindistan'da yaklaşık 10 bin kişinin enfekte olduğu kara mantar hastalığı 200'den fazla kişinin ölümüne neden oldu.

s-f0601d7fc1263fd9c628a0d1fdd0f623efa80f
Kara mantar nedeniyle tedavi gören bir HintliKaynak: Sözcü, __AA, BBC Türkçe
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER