Hollanda'da Korona Protestoları Çatışmaya Döndü: Otomobiller Ateşe Verildi, 7 Kişi Yaralandı

'Benim bedenim benim seçimim' Cumartesi günü de başkent Amsterdam ile Breda kentinde Covid önlemleri ve aşı karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

Hollanda'da Korona Protestoları Çatışmaya Döndü: Otomobiller Ateşe Verildi, 7 Kişi Yaralandı
s-488fe3b55487ef964fa514e578fbfbbf7c95db

'Benim bedenim benim seçimim'

Cumartesi günü de başkent Amsterdam ile Breda kentinde Covid önlemleri ve aşı karşıtı protesto gösterileri düzenlendi. Polis, gösteri öncesi her iki kentte de geniş güvenlik önlemleri aldı.Amsterdam'da Dam meydanında toplanan kalabalıkta bazı kişiler, sarı yelek giyip, sarı şemsiyeler taşıdı.Bazı göstericiler, Rotterdam'daki olaylarda ölenler olduğunu öne sürerek, yas bantları ve mumlar taşıdı. Göstericiler, 'Benim bedenim benim seçimim' yazılı dövizlerle yürüdü.

Polis, Rotterdam'daki ölüm iddiasını doğrulamadı.

Breda kentinde de yüzlerce kişi, kent merkezine yürüyerek, yiyecek, içecek ve eğlence sektörünün yeniden açılmasını istedi.'Özgürlüklerimizin bu kadar kısıtlanması utanç verici. Bu politika tam bir çılgınlık' diyen protestocular, Rotterdam'da yaşananları kesinlikle tasvip etmediklerini söyledi.

Rotterdam'da neler oldu?

Önce sessiz başlayan gösteri akşamın ilerleyen saatlerinde giderek kontrolden çıkmaya başladı.Göstericiler, yasak olmasına rağmen ağır havai fişekler patlatmaya başladı. Polisin uyarısı üzerine, bu kez hedef onlar oldu. Göstericiler havai fişek ve taşlarla polise saldırdı.Yerel saatle 21:00 sıralarında durumun giderek kontrolden çıkması üzerine, çevre illerden polis takviyesi istendi.Yaklaşık 400 takviye ekip ve TOMA'lar Rotterdam'ın merkezine ulaştı.'Özgürlük' sloganları atan topluluk, polis araçlarını ve çevredeki otomobilleri ateşe vererek, dükkanları yağmalamaya başladı.

Polis göstericilere ateş açtı

Bu sırada gazeteciler de hedef alındı. Göstericiler, bir gazetecinin kamerasını kırdı.Polis önce havaya uyarı ateşi açtı ancak saldırı ve yağmanın devam etmesi üzerine, göstericileri hedef aldı.Reuters haber ajansına konuşan bir polis yetkilisi, polisin 'durum hayati tehlike arz ettiği için' göstericilere ateş açtığını söyledi.Polisin, göstericilerin bacaklarına ateş ettiği belirtildi.Emniyet sözcüsüne göre, polisler büyük bir isyancı grubu tarafından köşeye sıkıştırıldı.O sırada kontrolden çıkan bir yangını söndürmek isterken itfaiyeciler saldırıya uğradı. Bunu üzerine polis, göstericilerin bacaklarını hedef aldı.Gösteri gece 01:00'e doğru kontrol altına alınabildi.

Rotterdam Belediyesi, sabah saatlerine kadar "acil durum" ilan etti. Onlarca kişi gözaltına alındı.

Ulusal Suç Araştırma Departmanı, polisin göstericilere ateş açmasının araştırılacağını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER