İBB'nin Hibe Ettiği Atların Nasıl Kaybolduğu Ortaya Çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), Hatay'ın Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 99 atın 'kaybolması' ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.  İBB Meclisi'nin 16 Ocak 2020 tarihli oturumunda alınan kararla Adalar'da atlı fayton taşımacılığı sonlandırılmış, belediyeni.

İBB'nin Hibe Ettiği Atların Nasıl Kaybolduğu Ortaya Çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), Hatay'ın Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 99 atın 'kaybolması' ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. 

s-b0a676f4fc043bd533785163132f3535df95dd
İBB Meclisi'nin 16 Ocak 2020 tarihli oturumunda alınan kararla Adalar'da atlı fayton taşımacılığı sonlandırılmış, belediyenin satın aldığı atlar da sahiplendirilmişti.Türkiye'nin dört bir yanındaki belediyelere teslim edilen atlardan 100'ü de 2 parti halinde 13 ve 18 Ağustos 2020 tarihlerinde Dörtyol Belediyesi'ne hibe edildi. Kaybolmamaları için üzerlerinde çip bulunan atlardan biri, taşınma sırasında öldü. Aradan geçen süre içinde hibe edilen 99 atın kaybolduğu öne sürüldü. Kayıp atlarla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı adli, Dörtyol Kaymakamlığı'nın talimatları doğrultusunda İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ise idari soruşturma başlattı.

Çiftlik kapandı, atlar kayboldu

s-36dfd3be5b57a81b02f6793ce3fefc60991dec
DHA'da yer alan bilgiye göre Dörtyol Belediyesi'nde memur olarak çalışan ve daha önce farklı bir konuda 'kamu aleyhine zimmet' suçlamasından tutuklanıp serbest kalan F.E., yakını A.E. ile ortağı C.C., belediyeden kiraladıkları Atatürk At Çiftliği'nde para karşılığı bindirmek için atları belediye üzerinden talep etti.Yapılan görüşmeler sonunda İstanbul'dan yola çıkan 100 at, Dörtyol ilçesine ulaştıktan sonra teslim alındı. Sevkiyat sırasında öldüğü görülen bir at, Dörtyol Hayvan Pazarı'nda gömüldü. 99 at ise Başkan Keskin ve belediyede taşeron olarak çalışan U.A. adına sahiplendirildi. Atlar, 10'arlı gruplar halinde çiftliğe götürüldü. Atlara para karşılığı binilen çiftlik, pandemi nedeniyle kapandı. Bir süre sonra A.E. ve C.C., İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nü arayıp, atların kaçtığı ihbarında bulundu. Bölgeye gelen ekipler ise kapıları açık olan ahırda incelemelerde bulunduktan sonra tutanak tuttu.

Kayıp atları savcılığa bildiren müdüre belediyeden 'ihmal' soruşturması

s-da1a262bda4d5e35c07471f9e3d667761a6aaf
Olayla ilgili adli ve idari soruşturmalar sürerken, Dörtyol Belediyesi de Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçeyle bildirimde bulunan Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız hakkında görevinde ihmali olduğu gerekçesiyle idari soruşturma açtı. Hacker Sitesinde İlan: '70 Bin Liraya Yakalama, Arama Kararı ve Yurtdışı Çıkış Yasağı Kaldırılır' - Fenomenlerin Gözü Yaşlı: Çin'de 'Mukbang' Videoları Artık Yasak - Teknesi Olana Kapanma Sürecinde Muafiyet: Denize Açılabilecekler
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER