İmamoğlu'ndan 'İstanbul'da Ayakta Yolcu Kısıtlaması' Yorumu: 'Çözüm Mesai Düzenlemesi'

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fox TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına katıldı.

İmamoğlu'ndan 'İstanbul'da Ayakta Yolcu Kısıtlaması' Yorumu: 'Çözüm Mesai Düzenlemesi'

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fox TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına katıldı. Toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu kısıtlamasıyla ilgili olarak "Bu karara göre binlerce yolcuyu taşıyamayız. Oraya ilave otobüs koyma şansımız yok." diyen İmamoğlu, çözümün mesai düzenlemesi olduğunu söyledi. 

'Bu karara göre binlerce yolcuyu taşıyamayız. Oraya ilave otobüs koyma şansımız yok'

s-0c9825f30396ecb60a3e5631aad43ff227238f
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, katıldığı TV yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, toplu taşıma kısıtlamaları konusunda şunları söyledi:
"Toplu taşımada ayakta olmak yasak dendi. Biz valiliğimizle bir istişareye başladık. Bütün İstanbullular oturup bir çözüm bulmalıyız. İstanbul’un çözümü Ankara’dan gelmemeli. Metrobüsteki bu görüntü yalan demiyorum. Metrobüste zaten koltuk sayısı azdır, ayakta yolcu sayısı çoktur. Bu karara göre binlerce yolcuyu taşıyamayız. Oraya ilave otobüs koyma şansımız yok. Önümüzdeki hafta İstanbul’a özel çözümlerimizle sahaya çıkacağız. Bunun içinde mesai düzenlemesi de var. İstanbul’da toplu taşıma yüzde 50 kapasitede. Çünkü insanlar yoğun bir şekilde özel araç kullanıyorlar."
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Korona Önlemlerini Açıkladı: 'Toplu Taşımalarda Ayakta Yolcu Alınmayacak' -

'Çözüm mesai düzenlemesi'

s-9615854b7466ba777419eaaf8cc3e34aa5470d
İmamoğlu sorunun çözümüne ilişkinse şunları söyledi:
"Toplu taşımada sorunun en önemli çözümü mesai düzenlemesi. Örneğin büyükşehir belediyesi; saat 6’da işe başlanacak saat 3’te bitecek. Böylece farklı zamanlamaları planlayacağız. Şu anda hem valilik hem de büyükşehir tarafında bir heyet oluşturduk. Çünkü İstanbul’un kendine özel bir çözümü olmak zorunda. Düzenleme burada çalışılır, karar verilir, Ankara’ya gönderilir kimse yetkili o açıklar.Çocuklar için öğretmeni görmekle ekrandan görmek arasında dağlar kadar fark var. Kitap basımı yapan kurum ve kuruluşlar zor durumda. İstanbul’da bu sürece kilitlenmiş 4 milyon 200 bin İnsan var. Zor bir durum ama iyi yönetilmesi gerekiyor. Ben burada herkesin bir emek verdiğinin farkındayım ama en önemli şey koordinasyon."

'İmkansızlıklara karşı çok önemli işler yaptık'

s-e25b2d75501f9a955b8c1d4751f2f051c9aa54
"Eğitim bursları devam ediyor. Baktığınızda sadece gıda destek paketlerinden yararlananların sayısı 600 bini aştı. Kurban Bayramında 130 bin aileye konserve et dağıttık. Askıda fatura gibi yardım süreçlerinde vatandaşları bunların içine katmalıyız. Ben değil, biz demeliyiz. Şu anda çok güzel bir deneyim yaşadık. Fatura ödenen aile sayısı 180 bini aştı. Bütün imkansızlıklara karşı çok önemli işler yaptık. Pandeminin büyükşehir belediyesine ekstra maliyeti 2 milyar lirayı aştı.Yıl sonuna kadar bu rakam 6 milyara kadar çıkacak. Destek paketlerinde belediyeleri hiç duydunuz mu? Örneğin Güney Kore’de destek paketi açıklandı, yüzde 35’i belediyelere gitti. İller Bankasının eski dönemde 1 yılda kestiği para 1 milyon, bizden bu dönemde 350 milyon kesildi."

'Biz talep ediyoruz, sağlık adına oraya yatırım yapmaya hazırız'

s-a2d8017feb58b7447c6058c64e5895771c0480
İmamoğlu, Diyanet'e devredilen Heybeliada pandemi hastanesiyle ilgiliyse şunları söyledi:
"Buranın geçmişten gelen tarihi, simgesel bir konumu var. Yaz döneminde bile Adalar’ın nasıl değiştiğini anlatamam. Şimdi metruk durumda kullanılmıyor. Diyanet açıklama yaptı, sağlık için kullanılacaksa iade ederiz diye. Biz sağlık amaçlı yatırım yapmaya ve burayı ayağa kaldırmaya İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak hazırız. Benim Sağlık Bakanı’na tavsiyem şu: Böyle bir mekan için bu kadar uzun cümleler kurmasına gerek yok. Görüyorum ki bakanlık kararsız. Biz talep ediyoruz. Sağlık adına oraya yatırım yapmaya hazırız."
'İslami Eğitim Merkezi' Olacak: Türkiye'nin İlk Pandemi Hastanesinin Arazisi Diyanet'e Devredildi -

'İstanbul ile ilgili görüşeceği biri varsa bir numaralı muhatabı biziz'

s-47b9943d9a68a0611f6fb502ab2aedb9572d4d
İmamoğlu, Erdoğan-Yavaş görüşmesine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
"Biz geçen sene 11 Eylül’de 30 büyükşehir belediye başkanı Sayın Erdoğan ile görüştük. Ondan geriye ne kaldı? Bir tanesi Whatsapp gurubu, diğeri kırılan sandalye. Sayın Mansur Yavaş ile görüştü sayın Cumhurbaşkanı. Bu çok güzel bir şey. Sayın Cumhurbaşkanının İstanbul ile görüşeceği biri varsa bir numaralı muhatabı biziz. İstanbul’da çöp dağları var. Nerede var çöp dağları, hangi ilçede var gidip bakayım. Ben bir araya gelsek 50 konu varsa 30’unu çözerim. Geçmişte sayın Cumhurbaşkanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyken, Sayın Demirel gidip kendisi ziyaret etmiş.  "
Mansur Yavaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Beştepe'de Görüştü
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER