İngiltere'de bilim insanlarından korkutan izah etme: Negatif çıkan testlerin yüzde 30'u hatalı olabilir

İngiltere'de bilim insanları, olumsuz meydana çıkan koronavirüsü (Covid-19) testlerinin hatalı olabileceğini ifade etti.

İngiltere'de bilim insanlarından korkutan izah etme: Negatif çıkan testlerin yüzde 30'u hatalı olabilir

İngiltere'de bilim insanları, olumsuz meydana çıkan koronavirüsü (Covid-19) testlerinin hatalı olabileceğini ifade etti. Bu şekilde hasta olmadığını düşünen oysa virüsü içeren şahısların hastalığı daha hızlı yayabileceği belirtildi.

Bilim insanları, testlere yüzde 100 güvenilmemesi gerektiğini; semptomların da dikkate alınması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

"FARKLI SEMPTOMLAR DA DİKKATE ALINMALI"

Koronavirüsünün başlıca semptomları olarak aşina yüksek alev ve öksürüğün yanı sıra adale ağrısı, lezzet ve koku kaybı ve baş ağrılarının da dikkate alınması gerektiği belirtildi. İngiliz sağlıkçılar, bu semptomları bildiren ancak corona virüsü taşıdığını düşünmediği için karantina ve kısıtlamalara uymayan şahısların virüsün yayılmasında kayda değer bir faktör olabileceğini kaydetti.

"NEGATİF ÇIKAN TESTLERİN YÜZDE 30'U YANLIŞ OLABİLİR"

Warwick Üniversitesi Viroloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Lawrence Young, "Yanlış meydana çıkan testlerin yüzde 30 oranında olduğunu düşünüyorum" dedi ve test sayılarının arttığı bu günlerde bu oranın çok sayıda insana tekabül edeceğini ekledi.

TESTLER NEDEN YANLIŞ ÇIKIYOR?

Yapılan incelemelere tarafından, testlerin hatalı çıkmasının en büyük nedenlerinden birincisi; sağlıkçıların yaptıkları insani hatalar olarak yorumlanıyor. İkincisi ise testlerin doğru çalışmamasından kaynaklanıyor. bu nedenle çok sayıda ülke, birincil deneme sonuçlarının arkasında ikinci bir deneme ile doğrulama yapıyor.

İngiltere'de bilim insanlarından korkutan açıklama: Negatif çıkan testlerin yüzde 30'u yanlış olabilir

Kaynak: DHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER