İngiltere Eğitim Bursu Kazanan Afgan Öğrencilere Vize Vermeyeceğini Açıkladı

İngiltere Dışişleri Bakanlığının finanse ettiği ve dünya genelinde birçok öğrenciye İngiliz üniversitelerinde burslu yüksek lisans yapma fırsatı sunan Chevening eğitim bursunu almaya hak kazanan Afgan öğrencilere, bu yıl vize verilmeyeceği bildirildi. İngiltere'nin Kabil Bü.

İngiltere Eğitim Bursu Kazanan Afgan Öğrencilere Vize Vermeyeceğini Açıkladı

İngiltere Dışişleri Bakanlığının finanse ettiği ve dünya genelinde birçok öğrenciye İngiliz üniversitelerinde burslu yüksek lisans yapma fırsatı sunan Chevening eğitim bursunu almaya hak kazanan Afgan öğrencilere, bu yıl vize verilmeyeceği bildirildi.

s-fc54d2fe8ad5c0628c593b186d9b5e7aa8f169
İngiltere'nin Kabil Büyükelçiliğinin, Afganistan'daki durum nedeniyle, gelecek akademik yıl için burslara ilişkin evrak işlemlerini zamanında tamamlayamayacağı belirtilerek, burs programının bu yıl için durdurulduğu açıklandı.

'Öğrenciler ağladı, panik atak geçirdi'

s-2d792e1a256f19b9f5ad3a1bbaf1406b18d62e
Bursiyer öğrencilerden Naimatullah Zafary, BBC'ye verdiği demeçte, konuyu görüşmek üzere İngiltere'nin Kabil Büyükelçiliği personeliyle bir araya geldiklerinde öğrencilerin ağladığını ve bazılarının panik atak geçirdiğini söyledi.Zafary, "Uyuyamıyorum. Gerçekten ihtiyacımız olduğunda, onu (bursu) alıyorsunuz." dedi.

'İngiltere'nin çıkarlarına aykırı'

s-e2cc1112684054ad7f1d0ee13690a5c3ffdce7
Eski Kabine Ofisi Bakanı David Lidington, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, söz konusu kararın hem ahlaki olarak yanlış hem de İngiltere'nin çıkarlarına aykırı olduğunu ifade etti.Lidington, "Kesinlikle Chevening bursuna kabul edilenler, hükümetimizin haklı olarak İngiltere'ye çekmek istediği en parlak ve iyiler arasında olanlar, özellikle Taliban riski altında olacak. Umarım İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Dışişleri Bakanı Dominic Raab'ın durumu acil olarak gözden geçirir." değerlendirmesinde bulundu.

'Yönetim sorunları'

s-4baf029366bdb30d2c89963f97ed19b634454e
Eski Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart da yaptığı paylaşımda, "Bu yıl İngiliz hükümetinden burs alan Afganların İngiltere'de eğitim görmeleri için kendilerine "yönetim sorunları" nedeniyle vize verilmeyeceklerinin söylendiğini duymak, her şeyden önce derinden hayal kırıklığı yarattı." ifadesini kullandı.Dışişleri Bakanlığından bir sözcü, bu yılki tüm bursiyerlerin eğitim programlarına bir sonraki yıl başlayabileceğini kaydetti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER