İSİFED YKB: Resesyonun Türkiye’yi etkileme ihtimali oldukça yüksek

2021 yılında başlayan ve 2022’nin ikinci yarısına kadar çoğu sektörde sipariş yoğunluğu yaşanıyordu.

İSİFED YKB: Resesyonun Türkiye’yi etkileme ihtimali oldukça yüksek

2021 yılında başlayan ve 2022’nin ikinci yarısına kadar çoğu sektörde sipariş yoğunluğu yaşanıyordu. Ancak 2022 yılının son çeyreğine geldiğimizde siparişlerin yavaşlamaya başladığı gözlemleniyor.

İstanbul Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ömeroğlu, 2022’nin ilk üç çeyreğine kadar reel sektördeki bir oyuncunun ciddi siparişler aldığına vurgu yaparak, “Ancak son iki aydır siparişlerde bir azalma var. Özellikle 2023 odaklı siparişlerde geçen yılın aynı dönemine göre otomotiv sektörü hariç yüzde 30 düşüş var” dedi.

“Asgari ücret maaşlarında ciddi bir artış bekliyoruz”

Ömeroğlu yaptığı açıklamalarda, “Yılbaşı sonrası gelen siparişlerin oranı geçen yıla nazaran ciddi bir şekilde düşüş gösteriyor. Bu kapsamda resesyon ciddi bir şekilde Türkiye’yi de etkileme ihtimali oldukça yüksek” diye konuştu. Barış Sedef'in Dünya'daki haberine göre, siparişlerdeki azalmanın işsizliği tetikleme ihtimali olduğuna vurgu yapan Ömeroğlu, “2023’te asgari ücret maaşlarında ciddi bir artış bekliyoruz. Bu durum bazı tesislerde işten çıkarmalara neden olabilir. Bu bağlamda 2023’ün ilk yarısı bizi zorlayabilir” dedi.

İSİFED başkanı Ömeroğlu, Azerbaycan gezisi hakkında, “Burada ciddi bir ilgiyle karşılaştık. Bu ülke üzerinden dokuz ülkeye gümrüksüz bir şekilde ve ek vergi olmadan ürün gönderebiliyorsunuz. Bunun tek şartı ise imalatınızı Azerbaycan’da yapmış olmanız. Türkiye üzerinden ürün gönderdiğinizde ise yerine göre yüzde 10 ila 20 arasında ek vergi uyguluyor” açıklamalarında bulundu.

Ömeroğlu, bu pazardaki görüşmelerinde bölgedeki birçok yetkiliden yatırım çağrısı aldıklarını dile getirdi.

“İsrail’de işbirliği arayacağız”

Türkiye’nin İsrail ile yapmış olduğu ticarette dış ticaret fazlası verdiğini ileten Ömeroğlu, “İsrailli firmalar ülkemizde orta ve yüksek teknolojili ürünler imal eden şirketlerle işbirliği yapmayı arzu ediyor. Biz de bu kapsamda bölgede daha fazla işbirliği kurarak olası duraksamalara karşın iş insanlarımızın faaliyet gösterdikleri pazarlarda etkinliklerinin artmasına katkı sağlayarak bu süreci minimum hasarla atlamalarını sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Ömeroğlu, vize işlemlerinin ardından 11-14 Aralık’ta İsrail’e işbirliği anlaşmaları yapmak için gideceklerini de ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER