kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

İskilipli Atıf Anmasına Katlan Çorum Valisi: 'Serçeden Korkan Darı Ekmez'

İskilipli Atıf'ın anma etkinliğine katılan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, İskilipli Atıf'ın Kuvay-i Milliye'ye karşı olmadığını, İstiklal Savaşı'na katılanları 'fisebilillah mücahit' olarak nitelendirdiğini ileri sürdü.

İskilipli Atıf Anmasına Katlan Çorum Valisi: 'Serçeden Korkan Darı Ekmez'

İskilipli Atıf'ın anma etkinliğine katılan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, İskilipli Atıf'ın Kuvay-i Milliye'ye karşı olmadığını, İstiklal Savaşı'na katılanları 'fisebilillah mücahit' olarak nitelendirdiğini ileri sürdü. Çiftçi, kendisini eleştirenlere, "Serçeden korkan darı ekmez" diye yanıt verdi.

s-e403dd81ff3b21422718a3cbff5c1ec5d3cfd2
Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, katıldığı İskilipli Atıf anması nedeniyle eleştirilerin odağı oldu. Daha önce kendisini, "Anmanın doğru olduğunu, haklı olduğunu, yapılması gerektiğini düşünüyor, mahşeri vicdanda makes bulacağına can-u gönülden inanıyorum" diyerek savunan Çiftçi, ikinci bir açıklama yaparak İskilipli Atıf'ın Kuvay-i Milliye karşıtı olmadığını iddia etti. İskilipli Atıf'ın İstiklal Savaşı'na katılanları 'fisebilillah mücahit' olarak nitelendirdiğini ifade eden Çiftçi, "Anadolu hareketi aleyhine bildiri hazırlamamıştır, imzalamamıştır, İngiliz ve Yunanlılarla birlik olmamıştır" dedi. s-c891fc5a2c7835ad5b0a91baceabd7371453aa
İskilipli Atıf'ın mezarı başında yapılan ve Çorum Valisi Mustafa Çiftçi'nin de katıldığı anma töreni  Eleştirilere "Serçeden korkan darı ekmez" yanıtını veren Vali Çiftçi, İskilipli Atıf'ın anma etkinliğinin halkın gözünde bir karşılığı olduğunu ve kabul gördüğünü belirterek, kendisini şöyle savundu: "Aziz milletimiz sağduyu ve engin ferasetiyle her şeyi gayet güzel değerlendiriyor, ölçüp-biçiyor, herkese hakkını tastamam teslim ediyor. Bu arada mazlum ve mağdur İskilipli Muhammed Atıf Efendi’yle ilgili yaptığımız anma programından dolayı değişik çevrelerden olumsuz bazı değerlendirmeler ve eleştiriler de aldığımı ifade etmeliyim. Bunları normal karşıladığımı da baştan söylemeliyim. 'Serçeden korkan darı ekmez' demiş büyüklerimiz." Öte yandan, Vali Çiftçi, kendisinin İskilipli Atıf'ın anma etkinliklerine katılmasını haberleştiren gazetecileri sosyal medya hesabından engelledi. Çiftçi’nin, İskilipli Atıf Hoca ile ilgili yaptığı açıklamanın altına kendinin olduğu bir karikatürü eklemesi dikkat çekti.

Vali Çiftçi'nin sosyal medya hesabından yaptığı ve gelen tepkilere yanıt verdiği paylaşımı

s-c3a0fe211196bbcefdefbf6f02c4a26f86a18c

Ne olmuştu?

Milli Mücadele Karşıtı İskilipli Atıf İçin Anma Düzenleyen Çorum Valisi ve AKP'liler Tepkilerin Odağında - Başkanlığını yaptığı Teali İslam Cemiyeti ile Milli Mücadele karşıtı isyanlara destek veren ve 4 Şubat 1926'da idam edilen İskilipli Atıf için mezarı başında anma töreni düzenlenmişti.Anmaya Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, AKP Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül, Atıf Derneği Başkanı Mustafa Lek, Atıf’ın aile yakınları katılmıştı. Üst düzey yöneticilerin katıldığı anma törenine tepkiler gelmişti.  Ayrıca Vali Mustafa Mustafa Çiftçi hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

Ayrıca bakınız

İskilipli Atıf Hoca Anması İçin Deniz Gezmiş'li Savunma
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER