İstanbul'da Yabancı Uyruklular Turistlere Kaçak Tur Satıyor

Beyoğlu'nda özellikle Arap turistlerin yoğunlukta olduğu noktalardan Talimhane'de çok sayıda turizm acentesi bulunuyor.

İstanbul'da Yabancı Uyruklular Turistlere Kaçak Tur Satıyor

Beyoğlu'nda özellikle Arap turistlerin yoğunlukta olduğu noktalardan Talimhane'de çok sayıda turizm acentesi bulunuyor. Ancak akşam saatlerinde acenteler kapandıktan sonra 'kaçak tur' stantları açılıyor.

s-d48e0257c42dbdf68156018b03078919a19e64
İstanbul'da turistlere yönelik kaçak turlar düzenlenmeye başladı. Özellikle Arap turistlerin yoğunlukta olduğu noktalardan Beyoğlu Talimhane'de çok sayıda turizm acentesi bulunuyor. Ancak akşam saatlerinde acenteler kapandıktan sonra yabancı uyruklular, o iş yerlerinin önüne stant kurarak şehir içi ve şehir dışı 'kaçak tur'lar satıyor.İstanbul'da turistlere yönelik kaçak turlar düzenlenmeye başladı.  Özellikle Arap turistlerin yoğunlukta olduğu noktalardan Beyoğlu Talimhane'de çok sayıda turizm acentesi bulunuyor. Ancak akşam saatlerinde acenteler kapandıktan sonra yabancı uyruklular, o iş yerlerinin önüne stant kurarak şehir içi ve şehir dışı 'kaçak tur'lar satıyor. Hem acentelerin hem de zabıtaların mesai bitimini bekleyen yabancı uyruklu kişiler, broşürler üzerinden turistlere katılım sayısına göre fiyat veriyor. Turistler turlara, tur yapması yasak olan L plakalı okul servisi ibareli minibüslerle götürülüyor. Stantlara tek tek giderek kaçak turlarla ilgili bilgi alan DHA ekibi o anları kaydetti. Stant başlarında duran yabancı uyruklu kişilerin kaçak tur sattıkları, turistlerin L plakalı okul servislerine bindirilerek Talimhane'nden başka bölgelere taşındıkları görüntülendi. Kaçak turları satanların belirli aralıklarla stantlarını değiştirmesi, bir başka stant ile satışa devam etmesi de dikkat çekti. Sivil zabıta ekiplerini gören yabancı uyruklu kişilerin, stantlarını sakladığı anlar da kameralara yansıdı. Bir stantta duran ve tur satan kişiye DHA muhabiri 'TÜRSAB üyesi misiniz?' diye sorduğunda 'TÜRSAB nedir?' cevabını aldı. Kaçak turlar ise kişi başı Bursa 200 TL, Sapanca 80 TL, Maşukiye 80 TL, Adalar 130 TL'den satılıyor.

Zabıtalar stantları topladı

s-d93c4c27d2617dce1aabc9a98b0fdcdf7de126
Beyoğlu Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Talimhane'de denetim yaparak, stantları topladı. Stant başlarında duran yabancı uyruklu kişiler, zabıta ekiplerini gördüklerinde stantlarını saklayarak veya stantları oldukları yerlerde bırakarak kaçtı. Stant başlarında duranlar bulunamayınca cezai işlem uygulanamadı.

"Korsan turizm yapılıyor"

s-b5e2d56e3361d81431ddb5777f67e368aba6f2
Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acenteleri Derneği(OTSAD) Başkanı Hüseyin Kırk, "Bu broşür tamamen Arapça basılmış ve TÜRSAB üyesi değil. Bize acayip fiyatlar verdiler. Ben 20 yıllık turizmciyim böyle fiyat görmedim. 200 liraya Bursa turu verdiler. Kimse 200 liraya Bursa'ya gidemez, maliyetini kurtarmaz. Bu stantları zabıtalar gelerek topladı. Kesinlikle yasadışı çalışıyorlar, yasak ve korsan turizm yapılıyor. Seyahat acentelerinin Türkiye'ye getirmiş oldukları turistleri, Suriyeli mülteciler dolandırıyor. Bir ara siz de sordunuz TÜRSAB üyesi mi diye, 'TÜRSAB nedir?' dedi. Turları düzenleyenler kesinlikle TÜRSAB üyesi olmak zorunda. Okul servisleri ile turizm taşımacılığı yapmak da kesinlikle yasak" dedi.  Turizm acentesi sahibi Mehmet Altunus ise, "Herkes Suriyeli, herkes turizm işi yapıyor. Kimsenin belgesi, yetkisi yok. Ben turizm okudum, turizm mezunuyum. Biz ülkeyi tanıtıyoruz, onlar ekmeğini yiyor" diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER