kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

İsveç, Rengeyikleri İçin Özel Köprüler İnşa Edecek

Küresel ısınma nedeniyle İsveç'teki rengeyiklerinin yiyecek bulabilmek için daha uzak noktalara gitmesi gerekiyor. İsveç, bu yolculukta geyiklere yardımcı olmak için ilginç bir proje başlattı.

İsveç, Rengeyikleri İçin Özel Köprüler İnşa Edecek

Küresel ısınma nedeniyle İsveç'teki rengeyiklerinin yiyecek bulabilmek için daha uzak noktalara gitmesi gerekiyor. İsveç, bu yolculukta geyiklere yardımcı olmak için ilginç bir proje başlattı. İsveç'in kuzeyindeki rengeyiklerinin ana yol ve tren hatları üzerinden rahat ve güvenli şekilde geçebilmeleri için özel köprüler inşa edilecek.

s-a591cf6a197f0e416175b7098110d54e25f122
Independent Türkçe'nin haberine göre ülkenin önemli tıp ve sanayi kentlerinden Umeå'da yıl sonuna doğru geçitlerin inşasına başlanması planlanıyor.Arazi ekolojisi alanında çalışan, İsveç Tarım Bilimleri Üniversitesi'nden Per Sandström, rengeyiklerinin yaşadığı durum hakkında "Zorlu kar koşulları ve değişen iklimle birlikte, alternatif meralara ulaşabilmeleri daha da önemli hale geldi" dedi.

Kış mevsiminde rengeyikleri, sık tükettikleri likenlere ulaşmakta da güçlük çekiyor.

s-86d689a6c8404f13fd21ec512e19f989a820a2
Nispeten sıcak geçen yazlar likenlerin yetişmesine izin verirken, görece sıcak kışlar kar yağışı yerine yağmur getiriyor.Fakat hava sıcaklıkları hızla sıfırın altına düştüğünde, normalde yumuşak bir karla kaplanması gereken zeminde yağış nedeniyle biriken suların donmasıyla kırılması epey zor buz tabakaları oluşuyor. Dolayısıyla rengeyikleri de topraktaki besin kaynaklarına ulaşamıyor.

Bundan ötürü daha uzak bölgelerde yiyecek aramak durumunda kalan hayvanlar, tren hatları ve ana yollardan geçmek zorunda.

s-685eac8f23fa6f97e4f02cf1d55d38a70d438e
Bu da kaçınılmaz olarak rengeyiklerinin araçlarla çarpışarak ölmesi ya da sakatlanmasına neden oluyor.İsveç'in kuzeyinde kalan Norrbotten ve Västerbotten şehirlerine planlanan köprülerin sözkonusu riski en aza indireceği öngörülüyor. Ayrıca geçitler sayesinde yetkililer, rengeyiği sürüleri ana yollardan geçerken trafiği kesip yolu kapatmak durumunda da kalmayacak.Independent Türkçe ve Guardian Yeni Black Mirror Bölümü Microsoft'tan: Kaybettiğimiz Yakınlarımızı Chat Robotu Olarak Diriltme Patenti Alındı - Trump’ın Beyaz Saray’dan Ayrılışı Goygoycuların Eline Düştü, Birbirinden Komik Görüntüler Ortaya Çıktı - Simpsonlar Yine Es Geçmedi: ABD'deki Yemin Törenindeki Kehanetler Şaşırttı
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER