İtalya ve İngiltere'de koronavirüs sebebiyle son 24 saatte 315 kişi hayatını kaybetti

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına bölge koronavirüs salgınından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden olan İtalya ve İngiltere'de son 24 saatte gerçekleşen koronavirüs vaka ve ölüm sayıları açıklandı.

İtalya ve İngiltere'de koronavirüs sebebiyle son 24 saatte 315 kişi hayatını kaybetti

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına bölge koronavirüs salgınından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden olan İtalya ve İngiltere'de son 24 saatte gerçekleşen koronavirüs vaka ve ölüm sayıları açıklandı. Buna kadar; İtalya'da Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 145 artarak 31 bin 908'e yükseldi. İngiltere'de ise koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 170 artarak 34 bin 636'ya yükseldi.

İNGİLTERE'DE OLGU SAYISI 243 BİNİ AŞTI

Ekonomi Bakanı Alok Sharma'nın jurnal basın toplantısında verdiği bilgiye göre, ülkede son 24 saatte Kovid-19 sebebiyle ölenlerin sayısı 170 artarak 34 bin 636 oldu.

Ülkede son bir günde yapılan 91 bin 206 ile toplam deneme sayısı 2 milyon 580 bin 769'a çıkarken, tespit edilen 3 bin 142 yeni olgu ile de toplam vaka sayısı 243 bin 303'e yükseldi.

Bakan Sharma, bugünkü vaka sayısının teknik bir sorun nedeniyle verileri toplayamayan Kuzey İrlanda'yı içermediğini kaydetti.

EYLÜL'E DEK 30 MİLYON AŞI

Sharma ayrıca Oxford Üniversitesinin AstraZeneca adlı firmayla Kovid-19 aşısı için küresel lisans anlaşmasına vardığını, buna kadar üniversitenin aşı çalışmasının başarılı olduğu takdirde eylül ayına dek 30 milyon doz aşının üretileceği bilgisini verdi.

Aşı dağıtımı konusunda İngiltere'ye öncelik verileceğini belirten Sharma, gelişmekte olan ülkelere ise aşının mümkün olan en düşük maliyetle verilmesi için gayret edileceğini vurguladı.

Oxford Üniversitesi, Kovid-19'a karşısında aşı geliştirme alanında dünyada önde gelen çalışmalardan birine ev sahipliği yapıyor.

Üniversitede geliştirilen Kovid-19 aşısı geçen ay insan üstünde denenmeye başlanmış, sonucun haziran içinde belirginleşeceği duyurulmuştu. Aşının, başarılı olması halinde, eylül ayından itibaren üretilmeye başlanabileceği bildirilmişti.

AŞI ÜRETİM MERKEZİNİN YAPIMI HIZLANDIRILDI

Öte yanlamasına İngiliz hükümeti, 2022 yazında tamamlanması planlanan Aşı Imal ve Icat Merkezinin kuruluşunu hızlandırarak 2021 yazına çektiğini açıkladı.

Hükümet, Oxford kentinde yapımı süren merkezin planlanandan bir yıl önce açılmasını temin etmek nedeniyle desteğini 93 milyon sterline dek çıkardı.

Yeni merkezin faaliyete geçmesi halinde, bütün İngiltere nüfusuna yetecek aşıyı 6 ay içinde üretme kapasitesinde olduğunu bildirildi.

İngiliz hükümeti hem sağlayacağı 38 milyon sterlinlik destekle, yapımı süren merkez bünyesinde bir çabuk imal tesisinin ise bu yaz üretime başlayacak şekilde kurulacağını duyurdu.

İtalya ve İngiltere'de koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 315 kişi hayatını kaybetti
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER