Kadınları Sigaraya Başlatan Adam Edward Bernays: "Tabulara Karşı Özgürlük Meşalelerini Yakın!"

1920'li yılların başlarında Amerika'da kadınların sigara içmesi ayıp sayılıyor hatta bazı eyaletlerde sadece ayıp değil yasaklıydı. Bu durumu değiştirmek isteyen American Tobacco şirketi ise konuyla ilgili çözümü Freud'un yeğeni olan Edward Bernays'da buldu. Halkla ilişkileri.

Kadınları Sigaraya Başlatan Adam Edward Bernays:

1920'li yılların başlarında Amerika'da kadınların sigara içmesi ayıp sayılıyor hatta bazı eyaletlerde sadece ayıp değil yasaklıydı.

Bu durumu değiştirmek isteyen American Tobacco şirketi ise konuyla ilgili çözümü Freud'un yeğeni olan Edward Bernays'da buldu.

Halkla ilişkilerin de isim babası olan Edward Bernays kadınları sigaraya başlatmak için ilk olarak ünlü bir psikanalistle görüşüp çeşitli araştırmalar yaparak, kadınları sigaraya teşvik etmek için duygulara hitap etmesi gerektiğine karar verdi.

Bernays bu konuda, tutucu düşünceler karşısında ezilen kadınlara "özgürlük" motivasyonu sağlayarak sigarayı onlar için bir "Özgürlük Meşalesi" haline getirecektir.

1929 yılı Paskalya törenlerinde bir grup kadın ve fotoğrafçı kiralayan Bernays, yürüyüş sırasında seçtiği kadınların sigaralarını çıkararak yakmasını ve fotoğrafçıların o sırada kadınları fotoğraflamasını ister.

Bir gün sonra tüm basın Paskalya töreninde tabulara karşı özgürlük meşalelerini (Sigaralarını) yakan kadınları konuşmaya başlamış ve o sene içinde kadınların sigara içme oranı yüzde yüzden daha fazla artmıştır.

Durum öyle bir hal alır ki o dönem doktorlar bile çeşitli sigara markalarını destekliyor hatta Marlboro bebeği olan kadınları rahatlatan kampanyalar yapıyordu. Ayrıca doktorlar tarafından en çok tavsiye edilen sigara "Lucky Strike" açık ara öndeydi.

Hatta ve hatta o dönem kadınların sigaraya başlaması için gezici ekipler kurulmuş ve bu ekipler kadınlara sigara içmenin kurallarını anlatarak broşürler dağıtıyorlardı.

Edward Bernays'ın "Özgürlük Meşaleleri" olarak tarihe geçen bu kampanyası hem tüm dünya basınında büyük yankı bulmuş hem de kadınların sigaralarına karışılmasının önüne geçmişti. Çünkü kadının sigarasına karışmak demek onun özgürlüğüne ket vurmaya çalışmak anlamına geliyordu

Kadınları sigaraya başlatan adam olarak bilinen Edward Bernays hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER