Kar yağmayınca tercihler termal turizme döndü

İklim değişikliğinin yanı sıra son dönemde etkili olan kuraklık nedeniyle kar yağışının düşük seviyede kalması yarıyıl tatili öncesinde tercihlerin değişmesine neden oldu.

Kar yağmayınca tercihler termal turizme döndü

İklim değişikliğinin yanı sıra son dönemde etkili olan kuraklık nedeniyle kar yağışının düşük seviyede kalması yarıyıl tatili öncesinde tercihlerin değişmesine neden oldu. Sektör temsilcileri yurt dışındaki popüler kayak merkezlerinde de aynı sorunun yaşanması ve kurların yüksek seyretmesi nedeniyle kayak tatilinin ilk tercih olmaktan çıktığını belirtiyor. Selenay Yağcı'nın Ekonomim.com'daki haberine göre bu yıl 20 Ocak’ta başlayacak yarıyıl tatili için rezervasyonlar yüzde 20 oranında artarken tatilcilerin ilk tercihi termal tesisleriyle öne çıkan Afyon, Bursa ve Ankara gibi destinasyonlar ile Sapanca, Ağva, İğneada gibi doğal güzellikleriyle dikkat çeken beldeler oldu.

Planlar 5 günlük yapılıyor

Kış aylarının en hareketli dönemi
Yarıyıl tatilinin kış aylarının en hareketli dönemi olduğuna dikkati çeken NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, “Yakın döneme kadar kış turizmi denildiğinde akla hep kayak tesisleri geliyordu. Ama son yıllarda termal, kültür ve doğa turizmi de kış turizminden aldığı payı artırıyor. Şu an Sapanca tarafında da Afyon tarafında da ocak sonu ve şubat başında yüksek doluluk oranları bekliyoruz” diye konuştu.

“Uludağ son dakika hareketlenir”
Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz kar yağışının gecikmesi nedeni ile kayak otellerine talepte durağanlık yaşanırken termal tesisler ile yakın bölge doğa otellerinde artış yaşandığını belirtiyor. Küçükyılmaz, Antalya ve Kıbrıs otelleri ile yurt dışı turlarda da ciddi artış eğilimi yaşandığına dikkat çekiyor. Ancak kayak turizminin özellikle çocuklarıyla vakit geçirmek isteyen ailelerin her zaman öncelikli tercihi olduğunu vurgulayan Küçükyılmaz’a göre Uludağ’da ve diğer kayak merkezlerinde geç başlayan kar yağışı ile son dakika hareketlenmesi yaşanması mümkün.

Yarıyılın tercihi uçak yolculuğu
Enuygun Ticaret Direktörü Orkun Özkan da erken rezervasyon döneminde tatil planlarını yapan hatırı sayılır sayıda misafirin kayak oteli rezervasyonlarını termale ve doğa otellerine kaydırdığına dikkat çekiyor. Yarıyıl tatili döneminde en çok uçak yolculuğunun tercih edildiğini belirten Özkan, bunun sebebini de bilet fiyatlarının yaz mevsimine göre daha düşük olması olarak açıklıyor. Özkan’ın verdiği bilgilere göre yazın 1.100 TL üzerinde satışa sunulan biletler sömestr döneminde 395 TL’den başlıyor. Yurt içinde İstanbul, İzmir, Adana, Diyarbakır, Gaziantep; yurt dışında Belgrad, Paris, Amsterdam, Frankfurt ve Dubai varışlı uçuşlara talep artışı yaşanırken en çok otobüs bileti alınan destinasyonlar ise İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya ve Adana.

Buzlu denizlerin cesur, şampiyon ve rekortmen Türk kızı Kayadelen konuştu

Çin ekonomisi 2022'de büyüdü

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER