Kızı İçin Program Açan, Sınavı Kazanamayınca da Üniversiteyi Birbirine Katan Rektör Gibi Rektör...

Rektörün kızı, sınavda başarısız olunca komisyon başkanı doçent baskıyla istifaya zorlandı.

Kızı İçin Program Açan, Sınavı Kazanamayınca da Üniversiteyi Birbirine Katan Rektör Gibi Rektör...

Rektörün kızı, sınavda başarısız olunca komisyon başkanı doçent baskıyla istifaya zorlandı. Doçentin iddiasına göre rektör "Benim kızın sınavı var. Bu sınavı kazanacak. O programı zaten kızım için açtım" demiş...

s-14783b712986c7cc56961fc0888940e0028a90
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’ın öğretim görevlisi kızı Esra Aslancan, Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Eğitim Yönetimi Doktora Programı sınavına başvurdu. Hürriyet'ten Abdullah Şanlı'nın haberine göre, 21 Eylül 2020 tarihindeki sınavdan önce Rektör, hem Eğitim Fakültesi Dekanı hem de diğer komisyon üyeleriyle görüşmek istedi. Ancak Sınav Değerlendirme Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Mahmut Sağır bu görüşmeye gitmedi. 23 Eylül 2020'de açıklanan sınav sonucuna göre Rektör Can'ın kızı Esra Aslancan kazananlar listesine giremedi. Sözcü'nün aktardığına göre bu gelişme sonrası Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yıldırım, baskı nedeniyle iki kez görevinden istifa etti. Ancak bu istifalar huzursuzluğun ifşa olmaması için kabul edilmedi.Sınav Değerlendirme Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Mahmut Sağır ise önce baskılara dayanamayarak istifa etti ardından karıştığı bir kavga gerekçe gösterilerek açığa alındı.

"Benim kızın sınavı var, bu sınavı kazanacak"

s-793e5dac0d4dc997f3714d92c0edbdd03b8cd9
Sağır yaşananlara ilişkin şu iddiaları dile getirdi:“Sınavdan önce Rektör bey fakültenin dekan ve dekan yardımcısına ‘Benim kızın sınavı var. Bu sınavı kazanacak’ demiş. Beni de yanına çağırdı konuyu görüşmek için ancak ben gitmedim. Nitekim sınav yapıldı ve kızı başarısız oldu. Bunun üzerine rektör dekanı suçladı. O programı zaten kızı için açtığını söyledi. Ben Eğitim Bilimleri bölüm başkanıydım. Bu görevimden bizzat baskı gördüğüm için istifa ettim.”  Rektör Prof. Dr. Niyazi Can ise “Geçen sene 21 Eylül’de bir doktora sınavı oluyor. Kızım sınava giriyor ve kazanamıyor. İtiraz bile etmiyor. Hepsi benim dışımda olan şeyler. Zerre kadar dahlim yok. Şu an durum YÖK’te ve sonuçlanmadığı için açığa alınma süreci devam ediyor” dedi.

Diğer kızı ve damadı da üniversitede...

s-ab37f67b930d7476cfb107a512627463dcef99
Rektör Niyazi Can’ın diğer kızı Emine Canmercan da Sütçü İmam Üniversitesi öğretim görevlisi. Rektörün damadı Şeyh Mehmet Aslancan da Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı’nda çalışıyor.

Daha fazla detay için

Sen misin Rektörün Kızını Sınavda Kazandırmayan?
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER