Konu Meclis Gündeminde: Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın Lise Mezunu Kardeşi Üniversitede Araştırmacı mı Oldu?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kardeşi Metin Erbaş'ın imam hatip lisesi mezunu olduğu ve buna rağmen üniversitede araştırmacı kadrosuna atandığı iddia edildi.

Konu Meclis Gündeminde: Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın Lise Mezunu Kardeşi Üniversitede Araştırmacı mı Oldu?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kardeşi Metin Erbaş'ın imam hatip lisesi mezunu olduğu ve buna rağmen üniversitede araştırmacı kadrosuna atandığı iddia edildi. Konu CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel tarafından Meclis gündemine taşındı. 

s-523cacf31b4723651a1648176cba65f4513f3b
Ordu Üniversitesi tarafından yapılacak olan öğretim görevlisi alımı için son başvuru tarihi gelmeden kimi listelerle alınacak kişilerin önceden belirlendiği iddialarını CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a verdiği soru önergesi ile gündeme getirdi.

Adıgüzel ayrıca Diyanet Başkanı Erbaş'ın lise mezunu kardeşinin üniversiteye araştırmacı olarak atandığını iddia etti.

s-077ecf142251d9ccd6319e3922a5b6ed97cf53
Odatv'de yer alan habere göre, ellerinde bu konuda kimi evraklar olduğunu belirten Adıgüzel, ayrıca, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kardeşi Metin Erbaş’ın "İmam Hatip Lisesi mezunu olduğu, görevli olduğu camiden; kadrosu ve liyakati olmamasına rağmen üniversitede araştırmacı kadrosuna atandığı" iddialarına da açıklık getirilmesini istedi.

Twitter'dan açıklama yapan Adıgüzel "Diyanet gerekirse bir fetvayla 'caizdir' der" ifadesini kullandı.

Mustafa Adıgüzel, Bakan Selçuk'tan şu sorulara yanıt istedi

s-5e702ffd7ceb7b2832e68a82541fd29a5acb42
Üniversitelerde araştırmacı kadrosu atamaları devam etmekte midir? Bu konuda en güncel mevzuat nedir? Ordu Üniversitesi dışında diğer üniversitelerde bu durumun benzer örnekleri var mıdır?Metin Erbaş isimli şahsın Ordu Üniversitesi’nde araştırma kadrosuna atandığı doğru mudur? Araştırmacı olarak belirtilen görevin detayları nelerdir? Söz konusu şahsın bu görevle ilgili eğitimi ve liyakati ne kadar uygundur?Öğretim üyeleri için ilan edilen kadrolara daha başvuru süresi dolmadan atanacak isimlerin önceden belirlenmiş olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Atanacak kişiler önceden belli ise, bu kadrolara başvuru yapılması için süre verilmesi sadece formaliteden ibaret değil midir?
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER