Konya'da Irkçı Saldırı İddiasına Valilikten Yalanlama: Adli Bir Olay

Konya'nın Meram ilçesinde Diyarbakırlı bir ailenin ırkçı saldırıya uğradığı ve bir kişinin öldürüldüğü iddia edildi.

Konya'da Irkçı Saldırı İddiasına Valilikten Yalanlama: Adli Bir Olay

Konya'nın Meram ilçesinde Diyarbakırlı bir ailenin ırkçı saldırıya uğradığı ve bir kişinin öldürüldüğü iddia edildi. Konu Twitter Türkiye gündemine #KonyadaIrkçıSaldırı etiketiyle girdi.

Konya Valiliği saatler sonra yaptığı açıklamada olayın adli bir vaka olduğunu, etnik boyutunun olmadığını belirtti.

s-3082fbd42d6f1385346fc041a991b5dd7c8bba
Fotoğraflar: TwitterMezopotamya Ajansı'ndan Berna Kişin'in haberine göre 20 yıldır Meram ilçesine bağlı Çarıklıköy’de yaşayan aileye en az 60 kişilik bir grup saldırdı. Saldırı sonucu aile fertlerinden 43 yaşındaki Hakim Dal hayatını kaybetti.

#KonyadaIrkçıSaldırı etiketi Twitter'da TT olmuş durumda

21 Temmuz, 19:44"Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı"

Mezopotamya Ajansı'na göre Hakim Dal'ın kardeşi Hamdi Dal, “Biz Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı. Çevre köylerde yaşayan insanlar da bize baskı yapıyorlardı, buradan gitmemizi istiyorlardı. Daha önce de zaman zaman bizi tehdit ettikleri oldu. Gece saatlerinde köyümüzde bulunan boş arazide çobanlar hayvan otlatırken tartışma başladı. Tartışma sonrasında Karahüyük’den en az 60 kişilik bir grup silahlarla geldiler. Önce amcamın oğluna saçma attılar. Biz üç kişiydik ve çoban kavgasını bahane ederek Kürt olduğumuz için keyfi olarak bize saldırdılar. Ağabeyim saldırıda yaşamını yitirdi” dedi.

"Azmettirici muhtar"

Görgü tanıklarından Mehmet Emin ise aileye yönelik saldırıların ilk olmadığına dikkati çekerek, “Aile hayvancılıkla geçiniyor. Uzun zamandır bu köyde yaşıyorlar. Daha önce de aileye karşı en az 3 defa saldırı girişiminde bulunuldu. Olayın azmettiricisi de muhtardır. Muhtar köylüleri aileye karşı kışkırtıyordu. Muhtar gözaltına alındı. Onun dışında gözaltına alınan kimse yok” şeklinde konuştu.

Konya Valiliği: 'Etnik bir kavga şeklinde yansıtılmaya çalışmakta, bu yönde algı oluşturulmakta"

s-ec4079e07896fbc3dbd03e2a07c06e2f1d2385
Valilikten yapılan açıklamada olayın etnik bir boyutunun olmadığı belirtildi:"21.07.2021 tarihinde ilimiz Meram ilçesi Çarıklar Mahallesinde; 2012 yılından bu yana küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan vatandaşlarımızın hayvanlarının, bir başka mahallede ikamet eden vatandaşlarımıza ait tarlalara girmesi nedeniyle, iki mahalle sakinleri arasında tartışma çıkmış, tartışma büyüyerek silahlı, taşlı-sopalı kavgaya dönüşmüştür. Bölgeye gelen Jandarma tarafından olayın yatıştırıldığı esnada, hayvan sahiplerinden Hakim Dal kavga esnasında ateşli silahla yaralanmış ve kaldırıldığı Konya Şehir Hastanesinde vefat etmiştir. Vefat eden vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Olay hayvanların mera ve tarlalara zarar vermesi üzerine çıkan husumetten kaynaklanmaktadır. Olayla ilgili çok yönlü adli soruşturma devam etmektedir. Söz konusu olay adli bir olay olup, belirli çevrelerce etnik bir kavga şeklinde yansıtılmaya çalışmakta, bu yönde algı oluşturulmaktadır. Bu tür """provakatif""" paylaşımlara ve haberlere itibar edilmemelidir."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER