Korona Salgını Kedileri Hastanelik Etti: İnsanlarla Fazla Zaman Geçirmek Sağlık Sorunalarına Neden Oldu

Bilim insanları, yeni tip korona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle sahiplerinin evde daha fazla vakit geçirmesi dolayısı ile kedilerin, 'hayatı tehdit eden' stres seviyeleriyle mücadele ettiği konusunda uyardı.

Korona Salgını Kedileri Hastanelik Etti: İnsanlarla Fazla Zaman Geçirmek Sağlık Sorunalarına Neden Oldu

Bilim insanları, yeni tip korona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle sahiplerinin evde daha fazla vakit geçirmesi dolayısı ile kedilerin, 'hayatı tehdit eden' stres seviyeleriyle mücadele ettiği konusunda uyardı. Yeni bir çalışmaya göre, son 18 ayda kedilerde tıkalı mesane problemleri ve sistit gibi durumlarda kayda değer bir artış görüldü.

s-2ed73b57dc6d4112cd7b2b5d9a478781e22723
Dünya genelinde 4,5 milyonu aşkın kişinin ölümüne yol açan Covid-19 pandemisi nedeniyle, geçen yılın başlarında insanlar evde kaldı ve evcil hayvanlar her zamankinden daha fazla ilgi görmeye başladı. Bu durum köpekler için oldukça sevindirici olsa da kedi dostlarımız için aynısı geçerli değil. Veterinerler, insanların evden çalışma alışkanlıklarının, kedilerin tümü stresle bağlantılı onlarca sağlık sorunu geliştirilmesine neden olduğunu buldu.

Yiyecek, su ve kum kaplarını sakin bir yere koyulmalı

s-59d98ed0ec5490304f4c70539da2f9ab66b327
Son 18 ayda erkek kedilerde tıkalı mesane ile  hem erkek hem de dişi kedilerde sistit gibi hastalıklarda kayda değer bir artış görüldü. Hayvan sahiplerine, yiyecek, su ve kum kaplarını sakin bir yere koymaları önerildi.Kedilerle ilgili koruma ve sahiplendirme çalışmaları yürüten Cats Protection adlı kurum, birçok kedinin insanların evde kalması sorunuyla başa çıkmakta zorlandığını söyledi.

'Rutinindeki değişiklikler, strese neden olma potansiyeline sahiptir'

s-4e6dea692088fbc6d78692f663c1bfa3f4e10f
Kurumdan yapılan açıklamada "Bir kedinin rutinindeki değişiklikler, alışkanlıklarına son derece bağlı olan bu  hayvanlar oldukları için her zaman strese neden olma potansiyeline sahiptir. Bunun yanı sıra, bir kedinin daha önce  'güvenli' veya 'sessiz' bulduğu yer, bir ev ofisi olarak yeniden tasarlanmış olabilir, bu nedenle kedinin artık sessiz bir yeri yoktur” diye konuştu.Veteriner  Debbie James, salgın döneminde öncesi  kadar yaygın olmayan stresle ilgili çeşitli koşulların ortaya çıktığını söyledi. James, erkek kedilerde tıkanmış mesanelerin oldukça yaygın görülmeye başladığını belirterek, "Kedi sahipleri evden çalışıyorsa veya kendi kendini izole ediyorsa, o zaman tavsiyemiz, rutinlerini mümkün olduğunca normale yakın tutmaktır. Evde daha fazla aile üyesi varsa, ev ortamınızın da daha kedi dostu olması gerekir” dedi.

Köpekler ise salgından mutlu

s-39f184a1bd1b32bfd847bc14db94ea4e7f876a
Diğer taraftan, köpekler aynı stresten muzdarip değiller, ancak kendilerine aksine sahipleri şimdi ofislerine geri döndükleri için yalnızlık çekiyorlar.James, "Kedilerin yalnız kaldıkları bir zamana ve alana ihtiyacı var. Köpeklerin buna o kadar ihtiyacı yok, ancak çoğu yeni ve deneyimsiz olan birçok insan karantina sırasında yavru köpekler aldı. Artık çoğu insan işe geri dönüyor ve çoğu terk ediliyor. Sahipleri üzerinde çok koruyucu oldular ve sahiplerinin sürekli evde olması nedeniyle ayrılık kaygısı yaşamaya eğilimliler” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER