Kovid-19 Virüsünü Taşıyorlar mı? Uzmanlarda Sivrisinek Açıklaması

İstanbul'da havaların ısınmasıyla sivrisinekler birçok ilçede ortaya çıktı.

Kovid-19 Virüsünü Taşıyorlar mı? Uzmanlarda Sivrisinek Açıklaması

İstanbul'da havaların ısınmasıyla sivrisinekler birçok ilçede ortaya çıktı. "Koronavirüsün sivrisineklerinden bulaşmadığını bilimsel çalışmalar ortaya koymuştur" diyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, özellikle kapanma sürecinde evde olanlara uyarıda bulundu. Yılmaz, 'Isırılmamakta fayda var' dedi.

s-7976dd634501285c2f1c4fdb9640023e6fa8ed
Havaların ısınmasıyla İstanbul'da sayıları artan sivrisineklere karşı koronavirüs uyarısı yapıldı.  Sivrisineklerden Batı Nil Virüs'ü bulaştığına dikkat çeken İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz uyarılarda bulundu. Yılmaz, "Koronavirüsün sivrisineklerinden bulaşmadığını bilimsel çalışmalar ortaya koymuştur" dedi.

'Isırmalarını engellememiz gerekiyor'

s-3ca89fb9008ca346cf9a5eccf0b0c9642802a1
Sivrisineklerin kan emerek enfeksiyon bulaştırdığına dikkat çeken Yılmaz, ''Toplamda 50 kadar virüs bulaştırabilen sivrisinekler ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Trakya Bölgesi'nden topladığımız 5 bin kadar sivrisinekte Batı Nil Ateşi'ne rastladık" diye konuştu.Tehlikenin devam ettiğine işaret eden Yılmaz, "Avrupa'da 2014'ten beri ciddi enfeksiyonlar oluşturuyor. Vatandaşlar özellikle evlerinin pencerelerini sivrisineklerin geçemeyeceği tarzda yapsınlar. Sivrisinek kovucular koysunlar bulundukları yerlere. Mümkün olduğu kadar sivrisineklerin bizi ısırmasını engellememiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

'Kapıyı bacayı açamıyoruz'

s-b00064e461a0439b7ec9ac9d80acda2d21b7c7
Sivrisineklerin en yoğun görüldüğü yerlerden biri de Avcılar Yeşilkent Mahallesi. Mahalle sakinleri, çevredeki dereden kaynaklandığını öne sürdükleri sivrisineklerden rahatsız.Mahalle sakini bir kadın, "Kapıyı bacayı açamıyoruz. Çocukları ısırıyor, her yerleri kabarıyor çocukların. Dereden geliyor sinekler. Akşamları çok oluyor" dedi.Evi dere yakınında olan Dursun Koç da "Sinekler rahatsız ediyor. Sinek ilacı kullanıyoruz, tül perde takıyoruz. Şimdiden başladı. Sene sonuna, kar yağana kadar devam ediyor. Dereden geliyor" şeklinde konuştu. Film Gibi Kaza: Çekmeköy'de Demir Çubuklar Arabaya Saplandı - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan 'Ekrem İmamoğlu' Açıklaması: 'Soruşturma İçin İzin Bekliyoruz' - Diyanet: 'Fitre Veya Zekat İnternet Bankacılığı Üzerinden Dijital Ortamda Ödenebilir'
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER