Macron, Afrikalıların Fransa'ya 'sömürge' kızgınlığını Türkiye ve Rusya'ya bağladı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Jeune Afrique gazetesine verdiği demeçte, Afrikalıların sömürge dönemi nedeniyle kendilerine olan kızgınlığından Türkiye ve Rusya'yı sorumlu tuttu. "ORTAKLARIMIZ FRANSA'NIN YANINDA KALMALI"Barkhane Operasyonu ile ilgili gelecek aylarda yeni kararlar alaca.

Macron, Afrikalıların Fransa'ya 'sömürge' kızgınlığını Türkiye ve Rusya'ya bağladı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Jeune Afrique gazetesine verdiği demeçte, Afrikalıların sömürge dönemi nedeniyle kendilerine olan kızgınlığından Türkiye ve Rusya'yı sorumlu tuttu.

"ORTAKLARIMIZ FRANSA'NIN YANINDA KALMALI"

Barkhane Operasyonu ile ilgili gelecek aylarda yeni kararlar alacağını vurgulayan Macron, "(Afrikalı) Ortaklarımızın Fransa'nın yanlarında kalmalarını istediklerini açık şekilde tekrar söylemelerine ihtiyacım var." ifadelerini kullandı. Macron, gelecek yıl Ruanda'ya gitmeyi umduğunu aktardı.

"SAF OLMAMAK LAZIM"

"Sömürge dönemi sonrası kızgınlıkla ilgili, bazen Afrikalı liderler ama özellikle Rusya ve Türkiye gibi yabancı güçler tarafından uygulanan strateji var. Saf olmamak lazım." görüşünü paylaşan Macron, bunlara ses verenlerin, videolar yapanların ve Fransızca yayın yapan medyalarda yer alanların birçoğunun Rusya veya Türkiye tarafından maaş aldığını iddia etti.

KARİKATÜRLERİN ÇARPITILDIĞINI İDDİA ETTİ

Macron, karikatürlerle ilgili ifadelerinin Müslüman Kardeşler ve Türkiye tarafından çarpıtıldığını ve bunun Sahra Altı Afrika dahil kamuoyunun görüşünü etkilediğini iddia etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Yusuf Özcan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER