MEB'in Kitabında Tartışma Yaratan Çizimler: Kötü Örnek Gösterilen Kadınların Başı Açık

Milli Eğitim Bakanlığı’nın rehber öğretmenlere dağıttığı kitaba konulan görseller tartışma yarattı.

MEB'in Kitabında Tartışma Yaratan Çizimler: Kötü Örnek Gösterilen Kadınların Başı Açık

Milli Eğitim Bakanlığı’nın rehber öğretmenlere dağıttığı kitaba konulan görseller tartışma yarattı. Kitapta çocuklara kötü davranan kadınların başı açık, iyi davrananların başı kapalı resmedildi. 

s-d42c7273ef173e9335a5d2090d3c4b933c579b
Milli Eğitim Bakanlığı doğal afet, terör, göç, intihar, ölüm ve istismar gibi travmatik olaylar karşısında yürütülen önleme hizmetlerinin programlarını Nisan 2019’da tamamıyla yeniledi. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde yapılan çalışmalar kapsamında, “Psikososyal koruma, önleme ve krize müdahale ekipleri” kurulması kararlaştırıldı.Bakanlık, Psikososyal Destek Programı eğiticisi tarafından hizmet içi eğitim kapsamında açılan, “Psikososyal Destek Programı Uygulayıcı Eğitimleri” hazırladı. Eğitimi başarı ile tamamlayan rehberlik öğretmenlere, “Psikososyal Destek Programı Uygulayıcı” unvanı verildi. Öğrencilere yaşadıkları travmalar konusunda destek olacak rehber öğretmenler için bir de kılavuz kitap hazırlandı.

Türbanlı doktora muayene olan çocuk mutlu

s-02d866491585247d3ae416033b1a7136a62e53
BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in verdiği bilgiye göre, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan kitapta, travma türlerine ilişkin önleyici etkinlikler yer aldı. Kitabın, “Cinsel İstismar” başlığı altında olumlu ve olumsuz davranışlara örnek olacak resimler çizildi. Küçük yaştaki çocuğu muayene eden türbanlı bir doktora ilişkin resimde, muayene olan çocuk ve ailesinin mutlu şekilde yansıtıldığı görüldü.

Çocuğu zorla öpmek isteyenin başı açık

s-021c95ea56f4c1317648de3dac8777f0436655
Kitapta bulunan, “Doğrular ve Yanlışlar” etkinliği altında da çocuğunu öpen, şefkatle sarılan anne görseli paylaşıldı. Görseldeki anne türbanlı şekilde yansıtıldı. Bir başka resimde ise çocuğu öpmeye çalışan başı açık yetişkin bir kadın ve bu girişim karşısında hoşnut olmayan çocuk anlatıldı. Bu resmin hemen altına ise çocuğunun başını okşayan kapalı bir annenin çizildiği resim yerleştirildi. Kitapta yer alan hikayelerin birinde ise sokakta oynayan çocuğun yanına gelen komşusunun onu öpmek istediği ifade edildi. Bu hikayenin görselinde de başı açık bir kadın tercih edildi.

"Sistemli şekilde uygulanan bir sürecin parçası"

s-50be6235f8ae22050d4f7888ad5bbe0d1431cf
Sosyal Hizmetler Uzmanı Dr. Bülent İlik, “Bu görseller çocuğun bilinçaltında, ‘Türbanlı iyi açıklar ise kötü algısı yaratır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:“Çocukta hemen böyle bir algı oluşmaz ama bu tip şeyler üst üste geldiği zaman çocuğun zihnine öyle yerleşir. Bu yaşananlar sistemli şekilde adım adım uygulanan bir sürecin parçası. Bunu yapanların iyi niyetli olmadığını söylemek gerekir. MEB, çok uzun bir süredir benzer politikayı ısrar ve inatla sürdürüyor. Şunu da söylemek gerekir ki çocuğun yaşadığı çevre ve ailesi bu noktada çok önemli. Bu tür konular her çocuk için aynı etkiyi yaratmaz.”Kitabın tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz

Kitaptaki ayrımcı çizimlere sosyal medyadan tepki geldi...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Allahın Kılıcı
Allahın Kılıcı - 9 ay Önce

Ananı peygamber siksin tayyip erdoğan!

SIRADAKİ HABER