Meclis Başkanı Şentop: 'Sedat Peker'den Para Alan Siyasetçiyi Açıklaması İçin Soylu'ya Talebimizi İlettik'

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bir siyasetçinin Sedat Peker'den ayda 10 bin dolar aldığı açıklamasıyla ilgili "Bunun açıklanmasına dair kamuoyundan da beklentiler var, biz de bu konudaki beklentilerimizi ifade ettik yazılı-sözlü olarak sayın ba.

Meclis Başkanı Şentop: 'Sedat Peker'den Para Alan Siyasetçiyi Açıklaması İçin Soylu'ya Talebimizi İlettik'

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bir siyasetçinin Sedat Peker'den ayda 10 bin dolar aldığı açıklamasıyla ilgili "Bunun açıklanmasına dair kamuoyundan da beklentiler var, biz de bu konudaki beklentilerimizi ifade ettik yazılı-sözlü olarak sayın bakana" dedi. 

s-3a50cffa17f3ae9cb366bd78433182312abfd5
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir suç örgütü yöneticisinin bir siyasetçiye ‘her ay 10 bin dolar gönderdiği’ şeklindeki açıklamasıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında bu konuya değinerek TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u da eleştirdi. Kılıçdaroğlu Şentop’un bu ismi açıklamasını isteyerek “Ayda 10 bin dolar rüşvete bağlanan siyasetçi kim? Şentop bu konuyu açıklamak zorundadır. Eğer Şentop konuşmuyorsa acaba 10 bin dolar benzeri bir olay her ay ona da mı veriliyor? Şentop sessiz kalamaz.” ifadelerini kullandı.TBMM Başkanı Şentop, EİTPA konferansı için bulunduğu Pakistan’da Hürriyet’e konuşarak Kılıçdaroğlu’na cevap verdi.

"Sorunun muhatabı ben değilim"

s-e6e8475507c2dff324186c6ca8cff7a747465d
Kılıçdaroğlu’nun kendisine iftira attığını söyleyen Şentop şu ifadeleri kullandı:
“Bu bir eleştiri değil, bir iftira. Şöyle ifade edeyim, Pakistan'dayız. Malum burada oldukça sıcak bir hava içerisinde yoğun bir temas trafiğimiz vardı. Pakistan Cumhurbaşkanı sayın Alvi ile görüşmemizden çıkınca arkadaşlar bana bir metin atmışlar, deniyor ki 'Bu konuyu açıklamak zorundadır. Eğer açıklamazsa aynı onun gibi 10 bin dolar kendisine de mi her ay gönderiliyor' diye bir ifade. Ben de arkadaşlara dedim ki, onu hangi meczup söylemiş? Sonra bir baktık ki Kılıçdaroğlu’nun sözüymüş, Grup toplantısında söylemiş.Konu şu: Bir bakan, İçişleri Bakanı bir siyasetçinin, milletvekili demiyor, siyasetçinin her ay 10 bin dolar bir suç örgütünden para aldığını söylüyor. Bakan kim olduğunu bunun açıklamadı. Bunun açıklanmasına dair kamuoyundan da beklentiler var, biz de bu konudaki beklentilerimizi ifade ettik yazılı-sözlü olarak sayın bakana. Fakat bu benim dile getirdiğim bir iddia değil, bu şahsın kim olduğunu da ben bilmiyorum. Kılıçdaroğlu ne kadar biliyorsa ben de o kadar biliyorum. Dolayısıyla sorunun muhatabı ben değilim.

"Kılıçdaroğlu kadar biliyorum"

s-8b40019937aa6e9f4fdda0bdd2ffdac69fede1
Benden şunu talep edebilirler: Bunu sayın bakandan sorun, İçişleri Bakanı bunu cevaplasın, buna tavassul edin, aracı olun; bu olabilir, bu ayrı bir konu. Ama sorunun muhatabı ben değilim, sorunun muhatabı bakan, onu bilen bakan, benim bir bilgim yok. Kılıçdaroğlu ne kadar biliyorsa ben de o kadar biliyorum. Bunu açıklamamı istiyor benden. Bu bir siyasi bunaklık değilse eğer, bunun ancak bir haysiyetsizlik ve ahlaksızlık olduğunu söyleyebilirim. Kendisinde zerrece haysiyet, ahlak varsa bu konuyla ilgili olarak kendisinin bu beyanlarının ne anlama geldiğini, bu konudaki bilgi-delil ne varsa açıklasın. Yoksa kendisi muhtemelen bu tür konuları gündemde tutmak için sık-sık sağdan-soldan 10 bin dolarlar aldığı için bunun çok basit bir mesele olduğunu zannediyor ki herkese bu iftirayı yapabiliyor, bu çamuru sıçratmaya çalışıyor.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER