Muhalefetin 'Cumhurbaşkanlığı'nın Kaç Uçağı Var?' Sorusu Tarım Bakanı'na Havale Edilmiş

Cumhurbaşkanı ve Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Kıbrıs'a 8 uçakla yaptığı ziyaretin ardından Cumhurbaşkanlığı'na ait uçaklar yeniden gündem yarattı.

Muhalefetin 'Cumhurbaşkanlığı'nın Kaç Uçağı Var?' Sorusu Tarım Bakanı'na Havale Edilmiş

Cumhurbaşkanı ve Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Kıbrıs'a 8 uçakla yaptığı ziyaretin ardından Cumhurbaşkanlığı'na ait uçaklar yeniden gündem yarattı. CHP Milletvekili Mürsel Alban Cumhurbaşkanlığına ait uçak sayısını ne Cumhurbaşkanlığı'ndan ne de bakanlıklardan öğrenemediklerini anlattı. 

s-21af9228d01ff32c93f3d3c8bb9f8b48ab899d
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin KKTC'ye ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanlığı'na ait uçakların yeniden tatışma yarattığını hatırlattı. Bu tartışmalardan önce Cumhurbaşkanlığı'na ait uçak sayısını öğrenmek için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdiğini anlatan Alban, "Amacımız 2019 yılında Muğla'da çıkan yangınların yeteri kadar uçak olmaması nedeniye uzun sürede söndürülememesine dikkat çekmekti" dedi. Fuat Oktay'ın soru önergesini Tarım ve Orman Bakanı'na sevk ettiğini belirten Alban, "Güler misiniz, ağlar mısınız. Devletin kimler tarafından nasıl ciddiyetsiz bir şekilde yönetilmesinden bir örnektir bu" ifadelerini kullandı.

"Ulaştırma Bakanlığı 'bizimle ilgisi yok' dedi"

s-2bdcfcff0aede3383aea57aca62a59d2a7e532
Aynı soruların CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel tarafından Fuat Oktay’a sorulduğunu hatırlatan Alban, “Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Oktay, Grup Başkanvekilimize ‘konu Ulaştırma Bakanlığını ilgilendirmektedir’ yanıtını vermiş.  Bunun üzerine hem Sayın Özel hem de ben Ulaştırma Bakanlığı’na  “Cumhurbaşkanı’na ait kaç uçak vardır?” diye sorduk. Ulaştırma Bakanlığı’ndan bize, “Konunun Bakanlığımız ile ilgisi bulunmamaktadır” yanıtı geldi” diye konuştu.

"Uçmayan uçaklara en az 13 milyon dolar bakım parası harcanmış"

s-60c5953cb3a05ff99b7a9c369d6fbce8924a27
Alban, şunları kaydetti:
"Ortada Cumhurbaşkanına ait 15-16 uçak var ama hiçbiri; Bakanlık, devlet kurumu uçaklarla ilgili bilgi sahibi değil. Cumhurbaşkanı Yardımcısına soruyoruz ‘Bilmiyorum.’ diyor. Ulaştırma Bakanına soruyoruz ‘Uçakların bizimle ilgisi yok.’ diyor. Bu nasıl bir devlet yönetimi? Çok merak ediyorum, sizin acaba birbirinizden haberiniz var mı? Gerçekten merak ediyorum. Bu uçaklar pandemi döneminde bütün yıl yatmış. Uçmayan uçaklar için hesaplara göre en az 13 milyon dolar bakım parası harcanmış. İsrafın boyutlarını görebiliyor musunuz? Fakat ben sizi de çok iyi anlıyorum hiçbir bakan, Cumhurbaşkanının uçaklarını üstlenmek istemiyor, hiç kimse bu israfın hesabını vermek istemiyor."

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Saygı Öztürk: 'İmamoğlu'nu Görevden Alma Yoluna Taş Döşeniyor' - AKP'li Özlem Zengin: 'Polislerin Madencileri Tartaklamasını Anlamakta Zorlanıyorum' - Kafalar Karışık: Bu Hafta Başlayacak Sokağa Çıkma Yasaklarıyla İlgili Akıllara Takılan 24 Soru ve Cevapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER