Muson yağmurlarına bin 500 can veren Pakistan'da Kraliçe için ulusal yas

Pakistan Bilgi ve Yayıncılık Bakanı Meryem Aurangzeb, İngiltere Kraliçesi 2.

Muson yağmurlarına bin 500 can veren Pakistan'da Kraliçe için ulusal yas

Pakistan Bilgi ve Yayıncılık Bakanı Meryem Aurangzeb, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ölümü sebebiyle yarın ülkede ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

Ulusal basındaki haberlere göre, Aurangzeb, Başbakan Şahbaz Şerif’in onayıyla İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ölümü nedeniyle yarın ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Yas kapsamında ülke genelinde bayraklar yarıya indirilecek.

Muson yağmurlarında çok sayıda can kaybı

14 Haziran'dan bu yana Muson yağmurlarının yol açtığı seller ve su baskınlarında yüzbinlerce kişinin yerinden yurdundan olduğu, can kaybının bin 400'ü aştığı ülkede can kayıpları için ulusal yas ilan edilmemişti. 

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 8 Eylül’de hayatını kaybetmişti.

Birleşik Krallık Kraliçesi 2. Elizabeth'in ölümü sebebiyle Hindistan ve Avustralya'da ulusal yas ilan edildi.

Hindistan ve Avustralya'da da yas ilan edildi

Hindistan İçişleri Bakanlığı, Kraliçe 2. Elizabeth'in ölümü nedeniyle bugün ulusal yas ilan ettiğini açıkladı.

Tüm resmi binalarda bayrakların yarıya indirildiği Hindistan'da, Kraliçe'ye saygı göstergesi olarak tüm resmi eğlence organizasyonları iptal edildi.

Başbakan Narendra Modi, Kraliçe 2. Elizabeth'in ölümü nedeniyle Kraliyet ailesi ve İngiltere halkına taziyelerini sunduğunu sosyal medya paylaşımında, Kraliçe'yi gözü pek biri olarak nitelemişti.

Avustralya'da parlamento oturumlarına ara verildi

Avustralya Başbakan Anthony Albanese, ABC News'e yaptığı açıklamada, Kraliçe 2. Elizabeth'in ölümü dolayısıyla 22 Eylül'ün ulusal yas ilan edildiğini söyledi.

Albanese, 22 Eylül'ün insanların Kraliçe'ye olan saygılarını gösterebilmeleri için resmi tatil günü olacağını ifade etti.

Kraliçe'nin ölümü nedeniyle parlamento oturumlarına ara verildiğini anımsatan Albanese, bu oturumların daha sonra telafi edileceğini belirtti.

Ulusal yas gününün, 19 Eylül'de düzenlenecek cenaze törenine katılacağı öğrenilen Albanese'nin Avustralya'ya dönüşüne denk getirildiği düşünülüyor.

Birleşik Krallık Kraliçesi 2. Elizabeth, İskoçya'da tatilini geçirdiği Balmoral Kalesi'nde 8 Eylül'de hayatını kaybetmişti.

Kraliçe 2.Elizabeth'in cenazesi Balmoral Kalesi'nden Edinburgh'a taşınıyor

 

Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze töreni 19 Eylül’de yapılacak

 

Kraliçe II. Elizabeth için ülke genelinde top atışları gerçekleştirildi

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER