NASA'nın 'Güneş'e Dokunacak' Uzay Aracı Rekor Üstüne Rekor Kırdı

Bilim insanları yıldız sisteminin en iç gezegeni Merkür'ün bile 21 Kasım'da uzay aracına kıyasla Güneş'ten 7 kat uzak kaldığını ifade ediyor. Parker Solar Probe, Güneş'in gizemlerini keşfetme amacıyla, 'Touch the Sun (Güneş'e Dokun)' adı verilen görev için 2018'de fırlatılm.

NASA'nın 'Güneş'e Dokunacak' Uzay Aracı Rekor Üstüne Rekor Kırdı
s-53d02d3904a97fb91ab51ae2b09fd0d7986966

Bilim insanları yıldız sisteminin en iç gezegeni Merkür'ün bile 21 Kasım'da uzay aracına kıyasla Güneş'ten 7 kat uzak kaldığını ifade ediyor.

Parker Solar Probe, Güneş'in gizemlerini keşfetme amacıyla, 'Touch the Sun (Güneş'e Dokun)' adı verilen görev için 2018'de fırlatılmıştı.Daha fırlatıldığı yıl 'Güneş'e en çok yaklaşan yapay cisim' unvanını alan araç, Güneş'in korona diye bilinen atmosferinin daha önce keşfedilmeyen kısımlarını araştırıyor.Aracın toplamda Güneş'in yakın çevresinden tam 24 kez geçmesi planlanıyor. Bu yakın geçişlerden elde edilen veriler, Güneş rüzgarının kaynağını da ortaya çıkarmıştı.Aracın henüz 4. geçişini yaptığı Aralık 2019'da Güneş rüzgarlarının koronada bulunan ve sıcaklığı 1,1 milyon derece olan nispeten serin deliklerden kaynaklandığı keşfedilmişti.Yolculuğun sonunda Güneş'e 6,16 milyon kilometre kadar yaklaşması beklenen araç, yıldızın dış atmosferinde uçan ilk uzay aracı unvanını da alacak.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER