Nazım Hikmet'in Şiirinden Etkilenip İnsanlara Ücretsiz HPV Aşısı Yapan Eczacı

Tokat'ta yaşayan eczacı Cem Kılınç bir gün okuduğu Nazım Hikmet şiirinden etkilenerek insanlara ücretsiz HPV aşısı yapmaya başladı.

Nazım Hikmet'in Şiirinden Etkilenip İnsanlara Ücretsiz HPV Aşısı Yapan Eczacı

Tokat'ta yaşayan eczacı Cem Kılınç bir gün okuduğu Nazım Hikmet şiirinden etkilenerek insanlara ücretsiz HPV aşısı yapmaya başladı.

Cem Kılınç, okuduğu Nazım Hikmet’in, “Hastalar, kardeşlerim, iyileşeceksiniz” dizesiyle başlayan şiirinden etkilendi.

s-56fc3cbe936400bad26d72d58de544c0382b2c
Kılınç’ın aklına, hastaların ücretli ulaşabildiği HPV aşısı gelince 1 ay önce sosyal medya üzerinden ücretsiz aşı kampanyası başlattı. Genellikle kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olan virüsün aşı ücretini, tuttuğu nöbetlerdeki gelirinden karşılayan Kılınç’a diğer eczacılar da destek verdi. 3 dozu 2 bin 85 lira maliyetli aşıdan 1 ay içinde 80 kişi faydalandı.

"Nazım Hikmet’in ölüm yıl dönümüydü"

s-b76dfa627a8f456b7ddec053aadc9bcfa742b6
Eczane nöbetindeyken, 3 Haziran’da aşı kampanyasını başlattığını söyleyen Cem Kılınç “Nazım Hikmet’in ölüm yıl dönümüydü. Ben de şiirlerini okuyordum. Bir şiirine denk geldim, ‘Çok şükür insanız. İlacımıza umudu katmasını da biliriz. Hastalar iyileşeceksiniz’ sözleri geçiyordu. Bu sözlerden çok etkilendim. HPV virüsünü biliyordum. Rahim ağzı kanserine sebep olduğunu ve birçok kadının bu rahatsızlıktan dolayı zor günler geçirdiğini biliyordum. Ayda bir nöbetimle bu aşıları karşılamak geldi aklıma. Sosyal medyadan paylaşım yapınca aşı için çok fazla talep geldi. Eczacı arkadaşlarımla da irtibat kurunca ilk gün 5 kişinin aşısını yaptık sonra birden büyümeye başladı. 1’inci ayın sonunda 80 kişiyi aşılamış durumdayız” dedi.

"Şu anda 500’ün üzerinde talebimiz var"

s-8a2500febf2c9e4b5bd36a95c2fa1471a77dd6
Dünyada her yıl 300 bin kadının ölümüne neden olan virüsün aşısı için farkındalık oluşturmak istediklerini belirten Kılınç, “Şu anda 500’ün üzerinde talebimiz var. Herkese yetişmek durumumuz olamayacağı için devletin devreye girip, bu aşıları ulusal aşı takvimine alması gerekiyor. Bizim de talebimiz bu yönde. Aşının bir doz maliyeti 695 lira, 3 doz şeklinde oluyor. Toplam 2 bin 85 liraya maliyeti bulunuyor. Herkesin ulaşabileceği rakamlar değil. Biz de bunu bildiğimiz için böyle projeyi hayata geçirdik. Türkiye’nin her yerinden çok güzel tepkiler alıyoruz. Öncelikle toplumda böyle bir dayanışma ruhuna ihtiyaç olduğunu da gözlemledim. Meslektaşlarım da çok güzel karşıladılar ve destek oldular. Böyle bir destek olmamış olsaydı biz Türkiye’nin her yerine ulaştırmazdık aşıyı. Türkiye’nin herhangi bir yerinden başvuru yapan kişinin aşısını mahallesine kadar ulaştırabiliyoruz. HPV virüsünün 200 tipi var. Bazıları riskli tipler. Şu an Türkiye’de bulunan bir tane aşı var. Bu da sıkıntılı 4 tipine karşı koruyuculuk sağlıyor” diye konuştu.Kaynak: Tele1

İşte o eczacı:

İşte o eczacı:İşte o eczacı:
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER