kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

Netflix'in RTÜK Sansürü Nedeniyle Türkiye'den Çekileceği İddiaları Gündemde

Gazeteci Cüneyt Özdemir, AKP ve Netflix'in sansür nedeniyle restleştiğini öne sürerek, Netflix'i dünyada ilk defa Türkiye'nin yasaklayabileceğini öne sürdü.

Netflix'in RTÜK Sansürü Nedeniyle Türkiye'den Çekileceği İddiaları Gündemde

Gazeteci Cüneyt Özdemir, AKP ve Netflix'in sansür nedeniyle restleştiğini öne sürerek, Netflix'i dünyada ilk defa Türkiye'nin yasaklayabileceğini öne sürdü. Özdemir, "Ak Partinin eşcinsellik sansürüne Netflix rest çekti. Türkiye'de dizi çekimlerini durdurdu" dedi. 

Habertürk yazarı Fatih Altaylı ise köşe yazısında Netflix’in bir Türk yapım şirketine ısmarladığı dizinin RTÜK müdahalesi sonucu iptal edildiğini yazdı. Altaylı isim vermezken iptal edilen projenin Çağan Irmak'ın yöneteceği "Şimdiki Aklım Olsaydı" dizisi olduğu belirtiliyor. Basına yansıyan haberlere göre dizide eşcinsel bir çift yer alacaktı. 

Bu gelişmelerin ardından #NetflixTurkiye sosyal medyanın gündemi olurken Netflix'in Türkiye'den çekilme ihtimali üzerine tartışmalar yapılıyor. s-b08f781625648c20ec8d6690fa8ee1a91cec6a
Cüneyt Özdemir, dijital platform Netflix ile AKP arasındaki pazarlığın restleşmeyle bittiğini iddia etti.

"Netflix rest çekti, Türkiye'de dizi çekimlerini durdurdu"

s-41a4814e729089af63f2165fc9e82a21fc3369
Twitter hesabından paylaşım yapan Cüneyt Özdemir, "Ak Partinin eşcinsellik sansürüne Netflix rest çekti. Türkiye'de dizi çekimlerini durdurdu. Sansürü kabul etmedi. Dünyada Netflix'i yasaklayan ilk ve tek ülke Türkiye mi olacak?" diye yazdı.

Özdemir, RTÜK ve Netflix arasındaki pazarlıklara dair detayları YouTube kanalında açıklayacağını söyledi

s-ceb2ad5d80998588188b960e51e58f9814ab66

Tartışmalar Aşk 101 dizisi ile başlamıştı

s-1283753597982536776f208e1a07a2ecfb7ffe
Ay Yapım tarafından Netflix Türkiye için hazırlanan Aşk 101 dizisindeki Osman adlı karakterin eşcinsel bir birey olarak kurgulandığı ancak daha sonra senaryonun değiştirildiği öne sürülmüştü.

Dizinin fragmanını sosyal medya hesaplarından LGBT sembolü olan gökkuşağı emojisi ile paylaşan Netflix'e bazı kesimler tepki göstermişti.

Netflix'in Türk Yapımı Yeni Dizisi Aşk 101'de Osman İsimli Gay Bir Karakterin Olduğunu İddia Ederek Diziye Saldırdılar! -

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da Osman karakterinin başlangıçta eşcinsel olarak kurgulandığını açıklamıştı.

Mahir Ünal'dan Aşk 101 Açıklaması: 'Netflix, Osman İsminde Eşcinsel Karakter Üzerinden Yerli Yapım Dizi Teklifi Verdi' -

Mahir Ünal, AKP'nin eşcinsel kimliğe karşı olmadığını ancak bunun "dayatılmasına" karşı olduğunu söylemişti.

s-b06ec539a08c105cc8f782c2b10f71013ef43f
"Bir insanın eşcinsel kimliği başka bir şeydir. Bir kişinin eşcinsel kimliğini size dayatması başka bir şeydir. Ben o pankartları gördüğümde, o dili, o ifade biçimini gördüğümde açıkçası irite oluyorum"

RTÜK yetkilisi: Karakter Netflix ile görüşmeler sonucu değiştirildi

s-3a077569d2464f18e61d5c0f03cce7ebae9da4
İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir RTÜK yetkilisi de Netflix ile görüşmeler sonucu karakterin değiştirildiğini, "Sıkıntı giderilmiştir" sözleriyle açıklamıştı.Ağustos 2019'da yürürlüğe giren ilgili yasa ve yönetmelik ile Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital platformlar RTÜK denetimi kapsamına girmişti. Ancak RTÜK'ün bir program yayınlandıktan sonra denetleme yetkisi bulunuyor.

Altaylı: RTÜK'ün müdahale ettiği yeni bir proje iptal edildi

s-cc70bc86c32bf9fe18feb83a0bf8a5997c52bd
Habertürk yazarı Fatih Altaylı da bugünkü köşe yazısında Netflix’in bir Türk yapım şirketine ısmarladığı bir işin, RTÜK’ün müdahalesi sonucu iptal edildiğini söyledi.Altaylı konuyla ilgili şöyle yazmıştı: "Netflix’in çok ünlü ve en başarılı Türk dizilerinde imzası olan bir Türk senaristin yazdığı bir öyküyü beğenip, bunu çekmeye karar vermesiyle başlıyor her şey.Netflix, diziyi çekmek üzere bir Türk yapım şirketi ile taşeron olarak anlaşıyor. Türk oyunculardan oluşan bir cast hazırlanıyor.Ancak yasa gereği, Türkiye’de gerçekleştirilecek yabancı prodüksiyonlar için Kültür Bakanlığı’ndan izin alınması gerektiği için ilk bölüm senaryo bakanlığa yollanıyor. Gerekli izin veriliyor ancak araya pandemi süreci girdiği için çekimlere başlanamıyor. Ardından hayat yeni normale dönünce çekim için yeniden Bakanlıktan izin isteniyor. Bakanlık bir bölümün daha senaryosunu istiyor. İkinci bölümde diziye dahil olan bir gay karakter var ama bazılarının iddia ettiği gibi bir gay sevişme sahnesi falan yok dizide.Ardından Bakanlık görüşmek için Netflix yöneticilerini davet ediyor. Netflix başkan yardımcıları özel uçakla gelip Bakanlığa gidiyorlar. Bakanlıkta fazla bir sorun çıkmıyor. Ancak RTÜK “Bizimle de görüşmeniz gerek” diyor. Oysa RTÜK, kuruluş yasası itibarıyla bir ön denetim kuruluşu değil, böyle bir yetkisi yok. Sansür Kurulu değil. Buna rağmen Netflix yetkilileri RTÜK’le de görüşüyorlar.

RTÜK çok net konuşuyor: 'Gay karakteri diziden çıkarın'

s-bb0502191365e0068d2278518e170e0ea060b5
RTÜK çok net konuşuyor. “Gay karakteri diziden çıkarın.” Yasaya ya da yasanın verdiği bir yetkiye dayanmayan ama yaptırım gücüne dayanan bir talep. Netflix oyuncularla ve senaristlerle görüşerek RTÜK’ün “emrini” iletiyor ve “çıkarıp çıkarmama” üzerine fikirlerini alıyor. Uzun tartışmalar sonunda “Çıkaralım” fikri oluşuyor. Çünkü ayların emeği, onlarca kişinin umudu, geliri buna bağlı. Ve çekimlere başlanması kararı alınıyor. Ancak çekimlerin başlayacağı gün, herkes sabahın köründe sette toplanmış, makyajlar yapılmış, replikler ezberlenmiş, set kurulmuşken Netflix’ten talimat geliyor. “Diziyi iptal ettik.” Yine de oyuncuların ve ekip çalışanlarının birkaç bölümlük ücretlerini ödeyeceğini de duyuruyor Netflix.Sadece bu diziden Türkiye’nin kaybı bölüm başı 3,5 milyon TL. 10 bölüm olsa 35 milyon TL civarı bir döviz girdisi uçup gidiyor. Türk dizilerine ve Türk yapımlarına bundan sonra giderek azalacak ilgiyi ve bu şirketlerin Türkiye’de artık yaptırmayacakları işleri de göz önüne alırsanız kayıp büyük."

Kriz yaratan dizinin "Şimdiki Aklım Olsaydı" olduğu iddia ediliyor

s-2ffec70d3354b886ba1b71053b617da864ee51
T24'e konuşan dizi sektöründen bazı isimler başrollerinde Özge Özpirinçci ve Birkan Sokullu’nun yer aldığı Şimdiki Aklım Olsaydı dizisinin krize neden olduğunu söyledi. Yönetmen koltuğunda Çağan Irmak'ın olduğu dizinin iptal edilmesinin nedeni olarak senaryoda eşcinsel bir çiftin olması gösteriliyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER