Oğlunu Üniversiteye Aldırmak İçin Elinden Geleni Yapmış: Rektörün Torpili Davalık Oldu

Hakkari Üniversitesi Rektörü Ömer Pakiş, İlahiyat Fakültesi Dekanlığı dönemde, 28 adayı eleyip oğlu Halit Ziya Pakiş’i fakültesine araştırma görevlisi olarak aldı.

Oğlunu Üniversiteye Aldırmak İçin Elinden Geleni Yapmış: Rektörün Torpili Davalık Oldu

Hakkari Üniversitesi Rektörü Ömer Pakiş, İlahiyat Fakültesi Dekanlığı dönemde, 28 adayı eleyip oğlu Halit Ziya Pakiş’i fakültesine araştırma görevlisi olarak aldı. Savcılık skandalla ilgili hazırladığı iddianamede torpilin detaylarını anlattı. 

s-5cc49d0e02cb22d9c1c8c969ad717d3a92641e
Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Rektör Ömer Pakiş hakkında hazırladığı iddianame tamamlandı.Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün aktardığı bilgiye göre, iddianamede Rektör Pakiş'in oğlunu işe aldırmak için nasıl bir yol izlediği tek tek anlatıldı. Savcılık Rektör Pakiş'in, "görevini kötüye kullanmaktan dolayı" yargılanması ve görevden el çektirilmesini istedi. Ayrıca, jüri üyelerinin de yargılanması talep edildi. İddianameye yansıyan torpil şöyle gelişti:

30. sıradan 12'ye çekildi

s-82575c2bac795f32bef8c9f3993e20a99b3e10
Halit Ziya Pakiş Belgeler arasında kendi oğlunun belgelerinin de olmasına karşın görevine devam ederek, Fakülte Yönetim Kurulu'nca belirlenmesi gereken Ön Değerlendirme Komisyonu ve Sınav Jüri üyelerini kendisi belirledi.Dekan'ın oğlu Halit Ziya Pakiş'in başvuru dilekçesinde el ile “Van” yazıldı ancak başvuru süresinde İlahiyat Fakültesi Sekreterliği'ne verdiği dilekçede il/ilçe adına rastlanmadı. Dilekçesine il/ilçe adı yazmayan başka bir aday ise doğrudan elendi.Sınava girmeye hak kazanan 20 kişilik Ön Değerlendirme Tablosu'nda, puanlarına göre 30'uncu sırada olması gereken oğlu Pakiş, 12'nci sırada gösterildi.

Jüri üyelerine baskı

s-7533bb2a7953f54e1b62118b139783eff0c5db
Rektör Ömer Pakiş Prof. Dr. Pakiş, daha ön değerlendirme yapılmadan önce sınava başvuran adayların bütün belgelerini gördü.Sınava katılacak adayların ön değerlendirmeleri Ömer Pakiş'in odasında yapıldı.Taraf olduğu bir konuda görüş beyan etti.Sınav jüri üyelerini doğrudan ya da dolaylı olarak baskı altında tuttu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER