Okul katliamına sahte dedi, 49 milyon dolar ceza yedi!

Teksas eyaletinde görülen davada, radyo programcısı Jones'ın 45,2 milyon dolar para cezası, 4,1 milyon dolar da tazminat ödemesine karar verildi. İki hafta süren karalama davasını, saldırıda ölen çocukların anne ve babaları açtı. Connecticut eyaletindeki Sandy Hook'ta yaşanan oku.

Okul katliamına sahte dedi, 49 milyon dolar ceza yedi!


Teksas eyaletinde görülen davada, radyo programcısı Jones'ın 45,2 milyon dolar para cezası, 4,1 milyon dolar da tazminat ödemesine karar verildi.

İki hafta süren karalama davasını, saldırıda ölen çocukların anne ve babaları açtı.

Connecticut eyaletindeki Sandy Hook'ta yaşanan okul katliamında 20 çocuk ve altı yetişkin öldürülmüştü.

Davayı, ilkokuldaki katliamda ölen altı yaşındaki Jesse Lewis'in boşanmış anne ve babası Scarlett Lewis ve Neil Heslin açtı.

150 milyon dolar isteyen müştekiler, Infowars'un kurucusu Jones'un dezerformasyonu yüzünden tacize maruz kalıp, duygusal travma yaşadıklarını söylüyordu.

BBC Türkçe'deki habere göre; Tazminatla Jones'un karalaması nedeniyle ailenin, bir Jones destekçisinin saldırısından korkup, tuttukları özel güvenlik görevlilerinin masrafı gibi giderler karşılanacak.

Cezai tazminat cezasının ise Jones'un bu suçu tekrar işlemesini önlemek için bir caydırıcı olarak verildiği kaydedildi.

Duruşmada söz alan ebeveynlerin bir avukatı "Sizden çok çok basit bir mesaj yollamanızı istiyoruz ve bu da 'Alex Jones'un durdurun'. Dezenformasyonun ve yalanların paraya çevrilmesine engel olun" dedi.

Ailelerin tuttuğu bir ekonomist de Jones'un Infowars markası ve şirketi Free Speech Sytems'ın değerinin 270 milyon doları bulabileceğini söyledi.

Şirket kayıtlarının da, hukuki sorunları artınca, Jones'un şirketinden kendi hesabına 62 miyon dolar aktardığı öne sürüldü.

Şirket, davanın başlangıcında iflas koruma başvurusu yapmıştı.

Davada, Jones'un şirketinin diyet ürünleri, silah aksesuarları ve hayatta kalma malzemeleri satışından bir günde 800 bin dolar kazandığı belirtildi.

Avukatlar ayrıca, Jones'un kanıtları saklamaya çalıştığını ve Sandy Hook katliamıyla ilgili herhangi bir mesaj yollamadığını ileri sürerek mahkemeyi aldatmaya çalıştığını savundular.

Müştekilerin bir başka avukatı da Jones'un bir avukatının, radyo programcısının iki yıl boyunca gönderdiği telefon mesajlarını yanlışlıkla kendilerine gönderdiğini kaydetti.

Bu, Sandy Hook katliamında ölenlerin yakınlarının Jones'a karşı açtığı üç davadan ilki.

Jones daha önce de mahkemeye belge ve ifade sunmadığı için bir dizi karalama davasını kaybetmişti.

Ancak ilk kez bu davayla para cezasına çarptırıldı.

Jones, Sany Hook katliamıyla ilgili iddialarını geri çekmesine karşın, programlarında kendisine karşı açılan davanın hileli olduğunu ileri sürdü.

Amerikan muhafazakâr çevrelerinde popüler bir isim olan Jones, birçok kez Sandy Hook katliamının, Amerikalıları silah bulundurma hakkından mahrum bırakmak için düzenlenen bir sahtekarlık olduğunu öne sürmüş ve kurbanların anne ve babalarının "kriz aktörleri" diye tanımlamıştı.

Okul katliamında polis skandalı

 

Tulsa Katliamı kurbanlarının yakınları DNA örneği verebilecek

 

Afganistan'taki İngiliz katliamını BBC ortaya çıkardı!

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER