Osmanlı Arşivinin Kayıp Belgeleri Çöpten Çıktı İddiası

Kadıköy'de polisin operasyon düzenlediği sahafın sahibi L.S.

Osmanlı Arşivinin Kayıp Belgeleri Çöpten Çıktı İddiası

Kadıköy'de polisin operasyon düzenlediği sahafın sahibi L.S. ele geçirilen Osmanlı arşivlerinin kayıp 12 Kadı Hücceti'ni Kastamonu'da çöpte bulduğunu 25 yıl boyunca muhafaza ettiğini iddia etti.  

s-5ccd369a45b204b2277a84678fda8a09bd0bcb
Cumhurbaşkanlığı'nın ihbarı üzerine İstanbul Emniyeti Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri L.S. isimli sahafın Kadıköy Caferağa'daki işyerine operasyon düzenledi. 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında 12 adet Kadı Hücceti bu sahaf dükkanında ele geçirildi. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri tarafından aranan tarihi belgelerin, Kastamonu Vilayeti Cide Kazasında görevli Kadılar tarafından görülen davalara ait kararlara ait olduğu, "Kadı Sicili/Şeriye" olarak adlandırıldığı bildirildi.

"Osmanlı arşivinin kayıp belgeleri 25 yıldır bende"

s-53b2203e62816c6372c43695a94460ed5d84cc
L.S. ifadesinde belgeleri çalmadığını, Kastamonu'da bir çöp kutusunun içinde bulduğunu ileri sürdü. Bu tarihi belgeleri satmadığını, 25 yıl boyunca muhafaza ettiğini savunan L.S., neden yetkililere bilgi vermediği konusunda ise herhangi bir bilgi vermedi. Eserlerin önemli ve değerli tarihi belgeler olduğunu fark edince saklamaya karar verdiğini belirtti.  L.S., emniyetteki ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Akılalmaz Görüntüler! Gece Kulübünden Saçlarından Sürükleyerek Çıkarttıkları Kadını Tekme Tokat Dövdüler - Delta Varyantı Kâbusu Sürüyor: Komşu İran'da Binlerce Kişiye Bulaştı - Tatilcilere Uyarı; Rezervasyonsuz Gelmeyin!
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER