Palavracı Santos resti çekti: Halk isterse istifa ederim

ABD'de özgeçmişindeki yalanlarla gündem olan Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Üyesi George Santos,'142 bin kişi isterse istifa ederim' dedi. "Gey bir Yahudi'yim" diyen Temsilciler Meclisi Üyesi'nin üniversite diplomasın da olmadığı ortaya çıktı. Cumhuriyetçi Santos, kendisine oy ver.

Palavracı Santos resti çekti: Halk isterse istifa ederim

ABD'de özgeçmişindeki yalanlarla gündem olan Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Üyesi George Santos,'142 bin kişi isterse istifa ederim' dedi.

"Gey bir Yahudi'yim" diyen Temsilciler Meclisi Üyesi'nin üniversite diplomasın da olmadığı ortaya çıktı.

Cumhuriyetçi Santos, kendisine oy verenler isterse istifa edeceğini söyledi.

Santos, ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından NBC News'a perşembe günü yaptığı açıklamada "Eğer 142 bin kişi isterse istifa ederim" dedi.

8 Kasım'daki ara seçimlerde Cumhuriyetçi Parti'den aday olan Santos, 145 bin 824 oyla New York şehrindeki Long Island ve Queens bölgelerini Kongre'de temsil etmeye hak kazanmıştı. Cumhuriyetçi siyasetçinin Demokrat Parti'den rakibi Robert Zimmerman ise 125 bin 404 oyda kalmıştı.

Santos açıklamasında, "Bu 142 bin kişi beni istemediğini söyleyene dek Kongre'deki görevime devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

34 yaşındaki siyasetçi, seçim kampanyası boyunca özgeçmişine dair paylaştığı bilgilerin yalan olduğunun ortaya çıkmasıyla büyük tepki toplamıştı.

Santos, Yahudi kökenli olduğunu ve şehirdeki Baruch Koleji'nde üniversite eğitimi gördüğünü öne sürmüştü. Fakat daha sonradan kendisinin Katolik olduğu ve üniversite diploması bulunmadığı ortaya çıkmıştı.

Siyasetçi ayrıca bankacılık alanındaki prestijli Citigroup ve Goldman Sachs'ta çalıştığını iddia etmiş ama bunların da gerçek olmadığı anlaşılmıştı.

Kampanyasında gey olduğunu da ileri süren Santos'un, 2019'a kadar bir kadınla evli olduğu ortaya çıkmıştı.

Siyasetçi, daha sonra yalan söylediğini kabul etmiş ve seçmenlerden özür dilemişti.
New York'taki Nassau County'nin Cumhuriyetçi Parti Genel Başkanı Joseph Cairo, Santos'un "Temsilciler Meclisi için utanç kaynağı olduğunu" söyleyerek, kendisinden istifa etmesini istemişti.

Öte yandan geçen hafta sancılı bir sürecin ardından 15. oylama sonunda Temsilciler Meclisi Başkanı seçilen Cumhuriyetçi Kevin McCarthy ise Santos'u desteklemişti.

McCarthy, Santos'un demokratik şekilde seçilerek Kongre'ye girdiğini ve Cumhuriyetçi Parti'nin bir parçası olduğunu söylemişti.

Öte yandan siyasetçi, Santos'un özgeçmişiyle ilgili sorunların Temsilciler Meclisi'nin Etik Komitesi tarafından incelenebileceğini ifade etmişti. (Independent Türkçe)

Biden, tartışılan 'eşcinsel evlilik hakkı' yasasını imzaladı

ABD Temsilciler Meclisi'nde yeni yasama dönemi başladı

ABD'den "Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşimlere karşı çıkacağız" mesajı

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER