kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

Pandemi Fırsatçılarının Yeni Tuzağı Ortaya Çıktı: 'Sakın Bu Mesajlara Tıklamayın'

Pandemiyi fırsat bilen dolandırıcılar, devlet tarafından geri ödemesiz 3 bin lira destek verildiği yönünde mesaj atarak vatandaşları tuzağa düşürüyor. Mesajdaki internet sitesini tıklayan vatandaşların telefon rehberi ele geçiriliyor ve rehberdeki herkese dolandırıcıların mes.

Pandemi Fırsatçılarının Yeni Tuzağı Ortaya Çıktı: 'Sakın Bu Mesajlara Tıklamayın'

Pandemiyi fırsat bilen dolandırıcılar, devlet tarafından geri ödemesiz 3 bin lira destek verildiği yönünde mesaj atarak vatandaşları tuzağa düşürüyor.

s-9977ce8a25ca3ae61942441b68cd550b75c784
Mesajdaki internet sitesini tıklayan vatandaşların telefon rehberi ele geçiriliyor ve rehberdeki herkese dolandırıcıların mesajı gönderiliyor. Mesajda ise "Devletten geri ödemesiz pandemi destek başvurusu için uygulamayı indir kur" yazıyor.  Yakınlarından mesaj geldiğini düşünen vatandaşlar, tereddüt etmeden mesajdaki internet sitesine tıklayarak dolandırıcıların ağına düşüyor. E-devlet sitesinin sahte bir kopyasına yönlendiren internet sitesi daha sonra kişilerin kredi kartı bilgilerini ele geçirerek hesaplarını boşaltıyor.

Sultangazi'de yaşayan Leyla Alparslan da dolandırıcılar nedeniyle mağdur olanlardan biri.

s-f0bafca02bf468fff35f5dca1ec68ee07f7055
Alparslan, mesajın bir arkadaşından geldiğini ve daha sonra kendi rehberinde bulunan kişilere de aynı mesajın gittiğini söyledi. Telefonuna virüs girdiğini ve kullanmakta zorlandığını belirten Alparslan, "Telefonum pandeminden dolayı sürekli çocukların elinde mesajdaki internet sitesine kimse tıkladı mı bilmiyorum ama telefonuma virüs girdi. Benden de rehberimdeki herkese mesaj gitti. Telefonun ışığı sönmüyor, çalışmıyor çok ağırlaştı telefon. Daha sonra arkadaşlarım beni aramaya başladı, onlar mesaj attığımı söyledi. Ben o zaman anladım durumu. Herkese dikkate almamaları için mesaj attım. Daha önce bir arkadaşımın hesabından 5 bin lira çekmişler. Korkuyor insan. Karakola gidip suç duyurusunda bulunacağım" dedi.

"Bu mesajlara aman tıklamayın"

s-d0e9e44fe779333e482265cd12b30df3a69da2
Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ise bu tür durumlarla karşılaşan vatandaşlara bankalarını arayarak haberdar etmeleri ve savcılığa suç duyurusunda bulunmaları konusunda tavsiyede bulundu. Ağaoğlu, "Böyle bir şey olsa devlet uyarmaz mı? Bu mesajlara aman tıklamayın. Bu uygulama daha önce gördüğümüz telefon dolandırıcılığından farklı. Telefon rehberini ele geçiriyor. Yalan dolandırıcılık mesajını rehberdeki herkese o kişinin telefonundan gönderiyor. Güvendikleri tanıdıklarından geldiğini düşünen diğer insanlarda tıklayabilir bu tuzağa düşebilir." diye konuştu. Sosyal Medya 'Aşı Nerede?' Diye Sordu, AA Dağıtım İçin TIR'lara Yüklendiğini İddia Etti - Vuhan Viroloji Enstitüsü’nün Yüzlerce Sayfalık Çalışmasının Silindiği İddia Edildi - Meteoroloji Açıkladı; İstanbul'a Kar Geliyor
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER