Piyasalarda Gündem Merkez Bankası: Faiz Kararı Açıklanacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Suudi Arabistan Veliahtı ve Başbakan Yardımcısı Prens Muhammed bin Selman bin Abdülaziz Al Saud’un görüşmesi sonrası her iki ülkenin dışişleri bakanlarının imzasının olduğu ortak bir bildiri yayımlandı. NATO Genel Sekreteri Jens S.

Piyasalarda Gündem Merkez Bankası: Faiz Kararı Açıklanacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Suudi Arabistan Veliahtı ve Başbakan Yardımcısı Prens Muhammed bin Selman bin Abdülaziz Al Saud’un görüşmesi sonrası her iki ülkenin dışişleri bakanlarının imzasının olduğu ortak bir bildiri yayımlandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye terörle mücadelede kilit rol oynadı ve oynamaya devam ediyor” dedi.İstanbul Finans Merkezi’ne (İFM) İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi.Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret ve Enformasyon Bakanı Majid Abdullah Al Qasabi ve Yatırım Bakanı Sn. Khalid Bin Abdulaziz Al Falih ile bir araya geldi.Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) çalışma süresinin uzatılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.ABD Başkanı Joe Biden, petrol fiyatlarının Ukrayna’daki savaştan sonra arttığını söyleyerek, benzinin galonundan alınan 18 centlik federal verginin 3 ay boyunca askıya alınması için Kongre’ye çağrıda bulundu.Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyon verisinde bir iyileşme görülmediği takdirde Temmuz toplantısında da Fed'in faizi 75 baz puan artırmasına destek vereceğini söyledi.Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonu durdurmak için bir resesyonu tetiklemeye çalışmadıklarını, ancak bir ekonomik daralma riski ortaya çıksa da fiyatları kontrol altına almaya tamamen bağlı olduklarını söyledi.Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Fed'in öncelikle faizi yüzde 3'e çıkarması ve enflasyonu düşürmek için daha ne yapılması gerektiğini ondan sonra tartışmaları gerektiğini söyledi.Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyon verisinde bir iyileşme görülmediği takdirde Temmuz toplantısında da Fed'in faizi 75 baz puan artırmasına destek vereceğini söyledi.

Haftanın en önemli gündemi olan TCMB faiz kararı açıklanacak.

TCMB, son 5 toplantısında faizi yüzde 14,00 seviyesinde tuttu. Foreks Haber anketine katılan 18 ekonomistin 17'si faizin değiştirilmeyeceğini öngörürken, 1'i yüzde 13,00 seviyesine indirileceği tahmininde bulundu. AA Finans'ın beklenti anketinde ise 17 ekonomist değişimi öngörmedi. Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin 18 kurumun katılımıyla hazırladığı ankette de medyan beklenti politika faizinin yüzde 14 seviyesinde sabit bırakılması yönünde gerçekleşti(14.00).Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 14'te sabit bırakılacağını öngörüyor.TCMB, finansal hizmetler güven endeksi Haziran ayı verilerini açıklayacak (10.00).Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Liz Truss ile görüşerek, ortak basın toplantısı düzenleyecek (10.20).Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler ve yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu öncelikli olarak izlenecek (14.30).TBMM Genel Kurulunda, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek (14.30).Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Yair Lapid ile görüşerek, ortak basın toplantısı düzenleyecek (14.30).

İngiltere'de Mayıs ayına ilişkin bütçe rakamları yayımlanacak (09.00).

Fransa'da imalat sektörü güven endeksi açıklanacak. Endeks bir önceki ay 106 puan seviyesinde açıklanmıştı (09.45). Filipinler Merkez Bankası(BSP) ve Endonezya Merkez Bankası(BI), faiz kararlarını açıklayacaklar (10.00, 10.30). Fransa, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere için öncü PMI verileri art arda ekranlara düşecek (10.15, 10.30, 11.00, 11.30). Faiz artırımına ilk başlayan majör merkez bankalarından olan Norveç Merkez Bankası(Norges), yeni kararını duyuracak (11.00). Brezilya Merkez Bankası(Copom) Başkanı Roberto Campos Neto, para politikası hakkında basın toplantısı düzenleyecek (14.00).Avrupa Merkez Bankası(ECB) Denetçisi Andrea Enria, SRB ve ECB Ortak Konferansı'nın açılış konuşmasını yapacak (15.30).ECB Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Konseyi toplantısına katılacak.ABD'de her perşembe olduğu gibi işsizlik başvuruları ile ilk çeyrek döneme ilişkin cari denge verileri ekranlara düşecek (15.30). ABD'den gelecek diğer veriler, öncü PMI, doğal gaz stokları, Kansas Fed imalat endeksi ve DoE petrol stokları olacak (16.45, 17.30, 18.00).ABD Merkez Bankası(Fed) Başkanı Jerome Powell, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'ne yarıyıl sunumunu yapacak. Powell'ın bir gün önce Senato'da yaptığı sunumu yinelemesi bekleniyor (17.00).Kanada Hazinesi 10 yıllık tahvil ihalesi düzenleyecek (19.00).Meksika Merkez Bankası(Banxico) faiz kararını duyuracak. Banxico, yüzde 4,00 seviyesinden başladığı faiz artırım sürecinde 8 toplantıda 300 baz puan artışa gitti (21.00). Günün son verisi Arjantin'in GSYH ve işsizlik oranı rakamları olacak. Ülke ekonomisi bir önceki dönem yıllık yüzde 8,6 büyümüştü (22.00).
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER