kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

Prof. Dr. Kaya: 'Pandemi, Kedilerde Davranış Bozukluğuna Neden Oldu'

Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof.

Prof. Dr. Kaya: 'Pandemi, Kedilerde Davranış Bozukluğuna Neden Oldu'

Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, pandemi sürecinin insanlar kadar hayvanları da olumsuz etkilediğini söyledi. Kedi besleyenlerin, hayvanların da duygularının olduğunu unutmamaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Kaya, "İnsanlar ilk dönemde kedilerini sevmekten imtina ettiler. O yüzden bir tür davranış bozukluklarının olabileceğini düşünüyoruz. Biz zaten merkezimizde bütün tedbirlerini almıştık ama kedi sahiplerinin de böyle dönemlerde kendi hayvanlarının da duygularının olduğunu ve onlarla ilgilenmeleri gerektiğini bilmelerinde fayda var" dedi. 

s-eef4476e8c924ee069575bbc1497f2ca2e5015
Tüm dünyayı etkileyen koronavis pandemisi bir yıldan fazladır insanların gündeminde. Bu zor süreçte, en çok insanların etkilendiği düşünülse de hayvanların da insanlar kadar bu süreçten olumsuz etkilendiği belirtildi.

"Sahipleri kedilerinden uzak durdu"

s-574f7a6b558095a6cbf7c3edf497f88afa28e7
Pandemi süreci içinde özellikle kedilerin koronaya yakalanma veya sahibine bulaştırma konusu gündeme gelirken Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, şu ana kadar buna dair kanıtlanmış bir bilginin olmadığını belirtti. Prof. Dr. Kaya, bu söylentilerin ardından sahiplerinin kedilerinden uzak durduğunu bunun da kedilerde davranış bozukluklarına neden olduğunu söyledi. Bembeyaz tüyleri ve cana yakınlığı ile bilinen bir gözü mavi bir gözü kehribar dünyaca ünlü Van Kedilerinin koruma altında bulundukları Van Kedi Villası'nda tüm önlemlerin alındığını belirten Prof. Dr. Kaya, şu ana kadar merkezde herhangi bir olumsuzluk yaşamadıklarını söyledi.

"Hayvanlar için de ağır bir süreç"

s-63a9717baa35bb9150bbb07e9233212c3e7dfc
Prof. Kaya, "Pandemi süreci, hem insanlar için hem de hayvanlar için gerçekten ağır bir süreç oldu. Dolayısıyla da ev ortamında çok uzun süre kendi sahibiyle ilişki içinde olan hayvanların pandemi sürecinde gerekli ilgiyi görmemesi hayvanların strese girmesine neden olabileceğini düşünüyoruz. Hayvan sahiplerinin böyle zamanlarda hayvanlarına daha fazla ilgi göstermeleri gerektiğini biliyoruz. Çünkü pandemi süreci içinde bir dönemler kedilerin suçlanır gibi durumları oldu. İnsanlar o dönemde hayvanlarını sevmekten imtina ettiler. O yüzden bir tür davranış bozukluklarının olabileceğini düşünüyoruz. Biz zaten bunun bütün tedbirlerini almıştık. Ama hayvan sahiplerinin de böyle dönemlerde kendi hayvanlarının da duygularının olduğunu ve onlarla ilgilenmelerini gerektiğini bilmelerinde fayda var" dedi.

"Ziyaretçi ilgisizliğini personel telafi ett"

s-83352ec409ae7d435c2049287de777038f0722
Pandemi nedeniyle bir süre ziyarete kapatılan ve normalleşme adımlarının atılmasının ardından gerekli tedbirler alınarak ziyarete açılan Van Kedi Villası'ndaki kedilerin psikolojilerinin bozulmaması için çalışma yapıldı. Sürekli ziyaretçisi bulunan ve Van'a gelenlerin uğramadan gitmediği villada yaşayan kedilerin azalan ziyaretçileri de personelle giderilmeye çalışıldı. Prof. Dr. Kaya, bu nedenle merkezde olumsuz bir durum olmadığını belirterek şöyle konuştu:"Bizim kedi evimizde kendi hayvanlarımızda öyle bir durumla karşılaşmadık. Çünkü ziyaretçinin ilgisinden yoksun kalan hayvanlarımızın o ilgisini personellerimizi telafi etti. Tabii ki hayvanlar bu süreçte, insanların ilgisinden mahrum kaldı. Eskiden insanlar bire bir kedileri sevebiliyorlardı. Bu dönemde bunu yasakladık. Bunun üzerine personellerimizle ne yapmamız gerektiğine dair bir toplantı yaptık. Personellerimizde bu konuda bilinçli olduğu için bir sıkıntı yaşamadık. Şu ana kadar kedilerin bulaşma veya taşıma ile ilgili herhangi bir bilgi de söz konusu değil" ABD'nin Türkiye Sınırına Kurmaya Hazırlandığı Yeni Üs Ne Anlama Geliyor? - Bir Akıl Tutulması Daha! Bebeğine Süt Banyosu Yaptırdığı Görüntüleri Yayınlayan Anne Tepki Çekti
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER