kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

Prof. Dr. Kurugöl: Bu Şekilde Devam Edersek Ramazana En Az 60 Bin Vakayla Gireriz

Prof.

Prof. Dr. Kurugöl: Bu Şekilde Devam Edersek Ramazana En Az 60 Bin Vakayla Gireriz

Prof. Dr. Zafer Kurugöl, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarında yaşanan artışla ilgili olarak uyarılarda bulundu. Kurugöl, "Bu şekilde devam edersek ramazana en az 60 bin vakayla gireriz" dedi.

s-27f64fe7f6f810566ab8c347628c5501bd331b
Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyrini değerlendirdi. Vaka sayısındaki hızlı yükselişten dolayı endişeli olduğunu belirten Kurugöl, "Bir kişinin bulaştırıcılığının en az 7 gün sürdüğünü düşünürsek, toplamdaülkemizde an itibariyle 1 milyon 400 enfekte kişi olduğunu söyleyebiliriz" dedi.Hürriyet gazetesinin haberine göre Prof. Dr. Kurugöl, şunları kaydetti:"Ülkemizde vaka sayıları son günlerde 40 binlerin üzerine çıktı. 84 milyon nüfusu olan bir ülkede günlük 40 bin vaka olması insanlara pek bir şey ifade etmeyebilir ama gerçek rakamlar bunun çok üzerinde. Şimdiye kadar yapılmış araştırmalar ve son olarak 50 ülkenin verilerinin değerlendirildiği çalışma şunu net olarak gösterdi ki, gerçek vaka sayısı test ile saptanan vaka sayısından 5 ila 20 katı daha fazla.

'Biz buzdağının sadece üst kısmını görüyoruz'

s-01532782ef1f92aaaa05efa3a7cc0ab322c888
Buradan yola çıkacak olursak, ülkemizde 40 bin vaka saptandığına göre, günlük 200 bin kişi enfekte oluyor demektir. Bir kişinin bulaştırıcılığının en az 7 gün sürdüğünü göz önüne alırsak ülkemizde an itibariyle 1 milyon 400 bin enfekte kişi var demektir. Bunlardan 1 milyondan fazlası da virüsü taşıdığından habersiz aramızda dolaşıyor. AVM’ye giriyor, metroya biniyor, markete ve hastaneye gidiyor. Çünkü farkında değil. Biz buzdağının sadece üst kısmını görüyoruz.

'Şu anda bekleyip görülecek vakit değil, hızla hareket edilecek vakit'

Bu nedenle insanların bu gerçeği bilerek hareket etmeleri, korunma önlemlerine çok daha sıkı sarılmaları gerekir. Aşılama son günlerde hızlandı. Bunun daha da hızlanarak devam etmesi gerekir. Önlemlerin sıkılaştırılması da şart. Önlemleri sıkılaştırmak için ramazana kadar beklemenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu şekilde devam edersek ramazana en az 60 bin vakayla gireriz. Yoğun bakımlarda doktorlar hastayı seçerek almak zorunda kalırlar. Ölüm sayısı yükselir. Bundan endişe duyuyorum. Şu anda bekleyip görülecek vakit değil, hızla hareket edilecek vakit." Nagehan Alçı da Amiral Bildirisini Yorumladı: 'Polis Baskını, Gözaltı Türkiye'ye Faydalı Değil' - Ünlü Oyuncu Canan Ergüder Kansere Yakalandı - İlk Türkiye Ziyaretleri: AB Temsilcilerinin Bugünkü Görüşmesinde Masada Neler Olacak?
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER